Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Nowość w mObywatelu. Skorzystają dziesiątki tysięcy osób
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 15.03.2024 19:08

Nowość w mObywatelu. Skorzystają dziesiątki tysięcy osób

aplikacja mobywatel
Fot. materiały własne

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało o dodaniu nowej funkcji do aplikacji mObywatel. Zgodnie z wcześniej przyjętym harmonogramem prac dodana została obsługa dwóch nowych dokumentów. Umożliwią one potwierdzenie swoich uprawnień zawodowych dziesiątkom tysięcy osobom.

Kolejne dokumenty w mObywatelu

Do aplikacji mObywatel można już dodać cyfrowy ekwiwalent dwóch kolejnych legitymacji zawodowych: legitymacji aplikanta radcowskiego oraz legitymacji radcy prawnego. Ministerstwo Cyfryzacji oszacowało liczbę osób, które będą mogły skorzystać z nowej funkcji na blisko 60 tys. osób.

Z komunikatu obwieszczającego nowość w mObywatelu dowiadujemy się, że cyfrowe legitymacji w mObywatelu są pełnoprawnym odpowiednikiem tradycyjnej wersji. Można się nimi posługiwać zarówno przed obliczem wymiaru sprawiedliwości, jak i instytucjach administracji publicznej.

Jest jednak zastrzeżenie – dokument do mObywatela będą mogli dodać tylko ci uprawnieni, którzy dysponują ważną tradycyjną, fizyczną legitymacją.

Nowa funkcja w aplikacji mObywatel. Jest bardzo przydatna

Jak dodać legitymację do mObywatela?

Jeśli więc dokument nie został unieważniony i jest aktualny, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby dodać cyfrowy ekwiwalent w mObywatelu już teraz. Należy oczywiście w pierwszej kolejności zainstalować aplikację, zarejestrować się i potwierdzić tożsamość.

Dostępne są następujące metody uwierzytelnienia: Profil Zaufany, bankowość elektroniczna, e-dowód lub już dodany do mObywatelu mDowód. Po potwierdzeniu tożsamości legitymacje radcy prawnego bądź aplikanta radcowskiego będą dostępne w menu Dodaj dokument, jednak tylko, jeśli dana osoba znajduje się na liście radców prawnych lub aplikantów okręgowej izby radców prawnych.

Legitymacja także offline, choć z zastrzeżeniami

Ministerstwo cyfryzacji przypomina, że z legitymacji w aplikacji można korzystać i będzie ona respektowana także wtedy, gdy niedostępne jest połączenie z internetem. Dokument jest przechowywany w wersji offline, niemniej są tu ograniczenia – niemożliwe będzie potwierdzenie go z użyciem skanowania kodu QR oraz aktualizacja.