Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Microsoft stosował monopol. Komisja Europejska wzywa do wyjaśnień
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 25.06.2024 13:34

Microsoft stosował monopol. Komisja Europejska wzywa do wyjaśnień

windows 11
Fot. Unsplash/Windows

Microsoft nadużył pozycji lidera i naruszył tym samym europejskie przepisy zwalczające monopol rynkowy. Komisja Europejska opublikowała wstępne ustalenia dotyczące nadużyć polegających na dostarczaniu wraz z pakietami Office 365 i Microsoft 365 aplikacji Teams. Korporacja musi się teraz ustosunkować do zarzutów.

Microsoft stosował monopol

Dochodzenie Komisji i dzisiejsze stanowisko jest efektem skargi, jaką w lipcu 2023 r. złożył Slack, producent rozbudowanego komunikatora wykorzystywanego do komunikowania się w grupach roboczych. Według jego twórców Teams, który jest dla Slacka bezpośrednią konkurencją, trafił na rynek z naruszeniem przepisów antymonopolowych.

Komisja Europejska wstępnie potwierdziła, że doszło do nadużyć. Teams pojawił się na komputerach użytkowników wraz z pakietami biurowymi Office i pakietem Microsoft 365. Microsoft wykorzystał więc ich popularność jako przewagę w dystrybucji wkraczającego na rynek oprogramowania.

Komputer nagle zwolnił? Problem może wynikać z błędu Microsoftu

Nadużycie przewagi w dystrybucji

Taka praktyka ma być naruszeniem artykułu 102 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Stanowi on o zakazie nadużywania pozycji lidera na rynku. Microsoft nadużył statusu na rynku producenta systemów operacyjnych i pakietów biurowych do promocji Teams. Tak praktyki korporacji podsumowuje Margrethe Vestager, wiceprezes podkomisji ds. prawa konkurencji:

Obawiamy się, że Microsoft może dawać swojemu produktowi komunikacyjnemu Teams nadmierną przewagę nad konkurencją, wiążąc go z popularnymi pakietami produktywności dla firm. Zachowanie konkurencji w zakresie narzędzi do zdalnej komunikacji i współpracy ma kluczowe znaczenie, ponieważ sprzyja również innowacjom. Jeśli zostanie to potwierdzone, postępowanie Microsoftu będzie nielegalne w świetle naszych zasad konkurencji. Microsoft ma teraz możliwość ustosunkowania się do naszych obaw.

Jeśli wyjaśnienia korporacji nie będą satysfakcjonujące, Microsoft zostanie ukarany grzywną. Warto przypomnieć, że za podobne nadużycia korporacja była karana już wielokrotnie, m.in. rekordową grzywną w wysokości 1,35 mld dol. w 2008 r.

Microsoft usunął Teams z pakietów Office

Microsoft ma jednak mocny argument, by zminimalizować sankcje, jakie może nałożyć nań Komisja Europejska. Teams nie jest już bowiem częścią pakietów biurowych Office 365 i Microsoft 365. Decyzja o tym zapadła jeszcze w grudniu 2023 r.

Zobacz: KE: Apple narusza europejskie prawo. Co to oznacza dla posiadaczy iPhone’ów?

Dziś, aby korzystać z Teams, trzeba samodzielnie zainstalować aplikację z osobnego instalatora, który nie jest dostarczany z Officem. Nie zmienia to faktu, że lwią część swojej popularność Teams zawdzięcza także nadużyciom przewagi w dystrybucji, jakie miały miejsce w przeszłości. Zwłaszcza podczas konieczności szybkiego wdrażania pracy zdalnej w 2020 r.