Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Windows wymusza korzystanie z niechcianej funkcji. Są 3 rozwiązania
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 25.06.2024 12:37

Windows wymusza korzystanie z niechcianej funkcji. Są 3 rozwiązania

windows 11
Fot. Pexels/Sirinda

Użytkownicy Windowsa 11 zgłaszają, że Microsoft automatycznie zmienił domyślną konfigurację ich komputerów. Włączona zostaje funkcja wykorzystująca chmurową przestrzeń dyskową OneDrive. Na szczęście jest łatwy sposób, by pozbyć się tego problemu raz na zawsze.

Microsoft wymusza korzystanie z OneDrive’a

Pierwsze uruchomienie Windowsa 11 wiąże się z podjęciem kilku decyzji, które wpływają na konfigurację systemu operacyjnego. Jedną z nich jest to, czy chcemy, aby na serwerach Microsoftu przechowywana była kopia zapasowa plików z naszego komputera. Nie jest to rzecz jasna obowiązkowe, a sam OneDrive niekiedy uprzykrza korzystanie z Windowsa.

Dlatego spora część użytkowników, choć oczywiście kopie zapasowe mogą być na wagę złota, decyduje się na wyłączenie integracji z OneDrivem w tym obszarze i dotychczas było to ustawienie domyślne. Byli więc zaskoczeni, gdy Microsoft zmienił to ustawienie, de facto wymuszając korzystanie z usługi i sam podjął decyzję o tym, jak skonfigurowany ma być ich komputer.

Zmiany na twoim komputerze. Sztuczna inteligencja będzie śledzić każdy krok

Jak działa nowy mechanizm?

Serwis neowin.net informuje, że Microsoft - bez wcześniejszego powiadamiania użytkowników oraz sygnalizowania tego w samy konfiguratorze - zmienił domyślne ustawienie na etapie wstępnej konfiguracji Windowsa 11. Odtąd, co zapewne miało ujść uwadze użytkowników i mediów, system automatycznie przesyła pliki na serwery korporacji w ramach kopii zapasowej w usłudze OneDrive.

Zobacz: Korzystasz z tej przeglądarki? Nie dziw się, gdy YouTube przestanie działać

Przesyłana jest zawartość wszystkich podfolderów domowej lokalizacji. Będą to więc pliki z pulpitu, folderu z obrazami, dokumentami, muzyką i plikami wideo. Użytkownicy nie tylko mogą uznać to za naruszenie prywatności, ale też utrudnienia przy świeżej instalacji Windowsa. Pulpit, który miał być jak nowy, może być od pierwszego uruchomienia zaśmiecony niedziałającymi skrótami.

Trzy sposoby na rozwiązanie problemu

Rozwiązania tego problemu są trzy. Pierwsze to oczywiście zachowanie uważności podczas wstępnej konfiguracji Windowsa 11. Należy pamiętać, że Microsoft zakłada teraz domyślną zgodę użytkowników na integrację z OneDrivem i zmienić pierwotne ustawienie.

Drugie rozwiązanie to ręczne wyłączenie mechanizmu chmurowej kopii zapasowej. W tym celu udajemy się do ustawień, do podkategorii Konta, a następnie Kopia zapasowa systemu Windows. Tam należy wyłączyć synchronizację folderów usługi OneDrive.

Trzecie rozwiązanie to całkowite usunięcie OneDrive’a z systemu - można tego dokonać w ustawieniach systemowych. OneDrive można zostać odinstalowany jak każdy inny program w podkategorii Aplikacje.