Tech.BiznesINFO.pl > FinTech > Nowy sposób oszustów na WhatsApp. Eksperci ostrzegają
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 21.06.2024 19:09

Nowy sposób oszustów na WhatsApp. Eksperci ostrzegają

WhatsApp
Yuri Samoilov/Flickr

Eksperci z CERT Orange Polska ostrzegają przed nową metodą oszustów. Wszystko zaczyna się od tajemniczego połączenia. Gdy je odbierzemy, usłyszymy prośbę o dodatnie kontaktu w aplikacji WhatsApp. Jeśli damy się nabrać, zaczną się problemy.

Prośba o dodanie kontaktu

Scenariusz nowego przekrętu jest zazwyczaj taki sam. Pisze do nas nieznany nadawca lub dzwoni nieznany numer. W przypadku tego drugiego wariantu w słuchawce usłyszymy dziwny, sztucznie brzmiący głos, który poprosi nas o dodanie danego kontaktu do WhatsAppa. Z reguły uzasadni to niemożnością wysłania smsa, lub swobodnej rozmowy. Oszustom chodzi o to, by odbiorca pomyślał, że znajoma mu osoba jest w potrzebie i była zmuszona skorzystać na przykład z automatycznej wiadomości SMS, jaką można wysłać na telefony stacjonarne. 

Dostałeś takiego SMS-a? Użytkownicy WhatsAppa powinni mieć się na baczności

Od niebezpieczeństwa jeden krok

W przypadku kiedy oszuści trafią na niezorientowaną osobę, która zdecyduje się posłuchać nietypowej ”prośby” i doda podany numer do swoich kontaktów na WhatsApp, cyberprzestępcy będą mieli otwartą drogę do działania. Dla nich nie będzie to bowiem oznaczać nic innego, jak tylko to, że rybka połknęła haczyk. 

Jak reagować?

Eksperci z CERT Orange Polska przypominają, że w podobnych sytuacjach najlepiej jest po prostu zadzwonić do znajomej osoby, za którą podaje się autor wiadomości z nieznanego numeru. Najczęściej okaże się, że znajoma osoba nie ma o niczym pojęcia. 
Warto też zwracać na numer, z którego ktoś do nas pisze. Jeśli będzie się zaczynał inaczej, niż od ”+48”, będzie to oznaczało, że nadawca pisze spoza Polski. To powinno wzbudzić szczególną ostrożność
Najpewniejszy sposób jest jednak tak stary jak sam człowiek – nie ufaj nikomu, kogo nie znasz.