Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Ministerstwo wydało komunikat. Ważne informacje o cyfrowych legitymacjach emeryta-rencisty
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 15.06.2024 20:55

Ministerstwo wydało komunikat. Ważne informacje o cyfrowych legitymacjach emeryta-rencisty

mobywatel
Fot. materiały własne

Na początku 2023 roku weszły w życie ważne zmiany dotyczące każdego emeryta i rencisty. Domyślnym formatem dokumentu potwierdzającego uprawnienia do świadczeń i wszystkich związanych z tym statusem przywilejów jest cyfrowy. Ministerstwo cyfryzacji poinformowało, że w użyciu jest już 730 tys. cyfrowych legitymacji.

Cyfrowe legitymacje emeryta-rencisty

Aktualnie to cyfrowa wersja legitymacja emeryta-rencisty jest tą wydawaną domyślnie. Oznacza to, że wszystkie osoby, które przeszły na emeryturę lub uzyskały rentę, otrzymują wyłącznie dokument w wersji elektronicznej i nie muszą w tym celu składać żadnych dodatkowych wniosków.

Zobacz: Poważny problem z BLIK-iem. Przelewy trafiają do złych adresatów

Wersja tradycyjna w postaci fizycznej wydawana jest tylko wtedy, gdy wnioskodawca sobie tego zażyczy. Trzeba w tym celu złożyć stosowny dokument w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Cyfrowa wersja dokumentu ma oczywiście ten dokładnie ten sam status i zapewnia te same prawa, co wcześniejsze, plastikowe legitymacje fizyczne. 

Ważna funkcja mObywatel. Wielu Polaków o niej nie wie

Korzysta już 730 tys. osób

Ministerstwo cyfryzacji opublikowało komunikat, w którym dzieli się statystykami wdrożenia cyfrowej wersji legitymacji. Resort przekazał, że skorzystało z niej już 730 tys. osób. Ogółem w Polsce jest około 8 mln emerytów i rencistów.

Dostęp do cyfrowej wersji legitymacji uzyskuje się za pośrednictwem smartfonów. Liczba cyfrowych dokumentów będzie oczywiście rosła wraz z liczbą uprawnionych do świadczeń. Można się także spodziewać, że z roku na rok będzie spadać liczba wniosków o wydanie fizycznej legitymacji. Będzie to przebiegać wraz ze wzrostem liczby emerytów korzystających ze smartfonów.

Jak korzystać z cyfrowej legitymacji?

Korzystanie z cyfrowej wersji legitymacji emeryta-rencisty wymaga zainstalowania na smartfonie aplikacji mObywatel. Po jej uruchomieniu należy zarejestrować się z użyciem Profilu Zaufanego lub bankowości elektronicznej. Następnie przechodzi się do dokumentów, dodaje legitymację i potwierdza decyzję. Cyfrowy dokument pojawi się w aplikacji od razu.