Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > MSWiA wydało pilny komunikat. Ostrzeżenie dotyczy BLIK-a
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 18.06.2024 16:50

MSWiA wydało pilny komunikat. Ostrzeżenie dotyczy BLIK-a

blik
Fot. materiały własne

System BLIK to świetne narzędzie, ale może być również wykorzystane w działalności cyberprzestępczej. Zwłaszcza jeden wariant oszustwa jest na tyle powszechny i stanowi tak duże zagrożenie, że ostrzeżenie przed nim wydało ministerstwo spraw wewnętrznych i administracji.

Ostrzeżenie MSWiA

Na oficjalnym profilu MSWiA pojawiło się ostrzeżenie przed znanym atakiem, w którym napastnicy najpierw przejmują konta użytkowników Facebooka, a następnie nakłaniają ich znajomych do przesłania im pieniędzy. Zazwyczaj kwoty są nieduże, a przelew ma zostać dokonany BLIK-iem.

Uwagę powinno zwracać już to, że rzekomi znajomi nie proszą o przelew BLIK-iem na numer telefonu, lecz o udostępnienie kodu.

Chciała tylko dorobić, straciła tysiące złotych. Nowa metoda oszustów

Jak dochodzi do ataku?

Niestety ministerstwo nie wdaje się w szczegółowy przebieg ataku, a szkoda, bo to także może być przydatne. Zagrożenie rozpoczyna się od bowiem od przejęcia konta. Dokonuje się tego np. po przesłaniu ofierze link do witryny podszywającej się pod Facebooka, gdzie wyświetlane jest żądanie logowania.

Jeśli damy się nabrać, dane uwierzytelniania do Facebooka trafiają w ręce użytkowników. Dzięki nim uzyskują dostęp do prawdziwego konta ofiary w serwisie i z niego piszemy do jej znajomych. Ci chętnie przystają na prośbę o przelew na niewielkie kwoty, bo nic nie wzbudza ich podejrzeń.

Jak się chronić?

MSWiA niestety nie podaje także prostej i skutecznej metody ochrony przed takimi oszustwami. A wystarczy skontaktować się z osobą, która prosi o kod, np. telefonicznie, i upewnić się, że nikt nie przejął jej konta na Facebooku.