Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Chciała tylko dorobić, straciła tysiące złotych. Nowa metoda oszustów
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 17.06.2024 23:00

Chciała tylko dorobić, straciła tysiące złotych. Nowa metoda oszustów

komputer
Fot. Pexels/Engin Akyurt

Komenda Powiatowa Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim ostrzega przed nową metodą oszustów. Tym razem nie dość, że okradają oni internautów z pieniędzy, to także z czasu. Ich działalność powiązana jest z procederem wystawiania fałszywych internetowych recenzji.

Okazja do zarobku okazała się oszustwem

Kobieta, która padła ofiarą oszustwa, została zachęcona do skorzystania oferty do jednej z grup społecznościowych, najpewniej na Facebooku. Propozycja dotyczyła okazji do dorobienia sobie poprzez otrzymywanie wynagrodzenia za publikowanie w internecie pozytywnych opinii i recenzji.

Po skontaktowaniu się z nadawcą ogłoszenia 40-letniej mieszkańce Ostrowca Świętokrzyskiego zaprezentowany został cały serwis, w którym mogła śledzić swoje zarobki otrzymywane rzekomo za wystawiane opinie. Oczywiście prezentowane tam kwoty od początku do końca były fikcyjne.

Lepiej szybko zaktualizuj komputer. Zagrożone wszystkie wersje Windowsa

Wyższe prowizje, wyższe straty

Droga stąd do sytuacji, w której to kobieta ma płacić pracodawcom, okazała się zaskakująco krótka. Wspomniany serwis wyświetlił komunikat o tym, że dzięki osiągnięciu pewnego pułapu kobieta może przejść na wyższy poziom zarobków. Aby prowizje otrzymywane z recenzje były wyższe, konieczna była wpłata.

Wraz z kolejnymi wpłatami rosły deklarowane prowizje oraz wyświetlane w serwisie internetowym kwoty. Tak naprawdę zarabiali wyłącznie oszuści - łącznie kobieta przekazała im 12 tys. zł

Jak się chronić przed oszustwem?

Potrzeba uzyskania dodatkowych pieniędzy może być oczywiście na tyle silna, że usypia czujność. Należy jednak ustawić nieprzekraczalną granicę, niezależnie od trudnej sytuacji materialnej - nigdy nie należy dopuszczać do sytuacji, w której za świadczenie pracy musi płacić pracownik. Ta reguła uchroni nas nie tylko przed internetowymi oszustami.