Tech.BiznesINFO.pl > FinTech > Nadchodzą duże zmiany w BLIK-u. Wielu na to czekało
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 30.06.2024 18:17

Nadchodzą duże zmiany w BLIK-u. Wielu na to czekało

bankomat
Fot. materiały własne

Nadchodzą zmiany w systemie BLIK. Skorzystają na nich użytkownicy - odpowiadająca za rozwój systemu spółka Polski Standard Płatności zapowiedziała, że możliwość dokonywania wpłat zostanie rozszerzona poza sieci własne banku.

Nadchodzą zmiany w BLIK-u

Serwis cashless.pl donosi, że sprawozdaniu finansowym PSP jednym z planowanych działań rozwojowych jest rozbudowanie usługi wpłat z użyciem BLIK-a. Dzięki temu docelowo wpłacać pieniądze we wpłatomatach będą mogli korzystać wszyscy, niezależnie od tego, w jakim banku mają konto.

Oczywiście wpłacać pieniądze z użyciem BLIK-a można już teraz. Użytkownicy jednak skarżą się na ograniczenia. Aby dokonać wpłaty, trzeba najczęściej najpierw znaleźć bankomat swojego banku, a nie wszystkie banki mogą pochwalić się rozwiniętą infrastrukturą wpłatomatów.

Komornik już nie wyśle do Ciebie listu. Ważne zmiany od 1 lipca

Wpłaty w każdym bankomacie w Polsce

Już teraz mają trwać prace nad udostępnieniem zaplecza technicznego pozwalającego na umożliwienie wpłat kolejnym podmiotom, przede wszystkim bankom i operatorom samych wpłatomatów. Dzięki temu BLIK będzie mógł działać zupełnie tak, jak dziś wpłaty, tj. będzie w pełni interoperacyjny.

Zobacz: Dzwoni do ciebie pracownik PKO BP? Ważne ostrzeżenie dla wszystkich

Oznacza to, że BLIK będzie działał tak samo niezależnie od operatora maszyny i banku, de facto ponad innymi usługami oferowanymi w maszynach. Całość przebiegać ma tak jak dotychczas - do dokonania wpłaty wystarczy kod BLIK wygenerowany w aplikacji bankowej, a następnie zatwierdzenie w niej transakcji PIN-em.

BLIK w pełni interoperacyjny

Nie jest jeszcze jasne, kiedy możemy spodziewać się osiągnięcia przez BLIK-a pełnej interoperacyjności w Polsce. Otwarta pozostaje jednak kwestia podnoszona przez operatorów - mają oni otrzymywać za obsługę wypłat, a wkrótce także i wpłat, niewystarczającą prowizję. Można się więc spodziewać, że docelowo za wpłaty może być pobierana opłata.