Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Niechciane połączenia i wiadomości w telefonie, czyli jak zablokować spam
Mateusz Wyderka
Mateusz Wyderka 13.05.2024 11:17

Niechciane połączenia i wiadomości w telefonie, czyli jak zablokować spam

Mężczyzna z telefonem
Fot. materiały własne

Spam to nie tylko problem poczty e-mail, mamy z nim do czynienia również w naszych telefonach. W przypadku smartfona jest na to jednak sposób - niechciane połączenia i SMS- y możemy skutecznie blokować.

Problem SPAM-u

SPAM to powszechny problem. Wcześniej dotyczył głównie zbędnych wiadomości otrzymywanych na pocztę e-mail. Obecnie równie często mamy z nim do czynienia w naszych telefonach. 

Niechciane połączenia i wiadomości mogą być nie tylko uciążliwe, ale i niebezpieczne - szczególnie w przypadku smartfonów, które przecież używane są do surfowania po internecie, czy też korzystania z usług bankowych. 

Warto jednak wiedzieć, że nie jesteśmy bezbronni wobec tego zjawiska. Możemy z powodzeniem blokować niechciane połączenie, wiadomości i to zarówno z poziomu opcji w naszym smartfonie, jak i za pomocą specjalnych, dedykowanych aplikacji. 

Potężny wyciek danych. Zagrożonych nawet 26 mln osób

Jak blokować niechciane połączenia w smartfonie?

Użytkownicy smartfonów nie są zostawieni ze SPAM-em sami sobie. Istnieje szereg możliwości zaradczych, które pomogą pozbyć się tego problemu. 

Jeżeli mamy smartfona z systemem Android i nie chcemy otrzymywać połączeń z numerów ukrytych, czyli tzw prywatnych, możemy je swobodnie zablokować. W tym celu należy przejść do ustawień połączeń i wybrać opcję odrzucanie połączeń

W przypadku starszych modeli Androida, trzeba w ustawieniach znaleźć opcję zablokowane numery i włączyć blokuj połączenia z nieznanych numerów

Spowoduje to zablokowanie połączeń z numerów prywatnych i niezidentyfikowanych. Nadal będzie można odebrać połączenia z numerów, które nie są zapisane w Twoich kontaktach - podaje Google

Nieco prościej wygląda sytuacja w przypadku posiadania iPhone'a. Wówczas wystarczy włączyć opcję telefon- wyciszaj od nieznanych. Trzeba jednak liczyć się z tym, że zostaną zablokowane wszystkie nieznane numery, a więc te których nie mamy zapisanych w naszej książce telefonicznej. 

Co z niechcianymi wiadomościami?

W podobny sposób, jak z połączeniami, możemy radzić sobie również z niechcianymi wiadomościami.

W przypadku Androida należy wejść w daną wiadomość i wybrać opcję zablokuj i zgłoś spam, w nowszych modelach można również wybrać ikonę przekreślonego kółka w górnym menu lub po jej odczytaniu w szczegółach wiadomości

Jeżeli mamy do czynienia ze smartfonem z systemem iOS, możemy niechciany numer zablokować ręcznie w aplikacji kontaktów i na liście ostatnich połączeń. Wystarczy kliknąć w szczegóły danego kontaktu. W tym samym miejscu możemy też odblokować numer.

Jeżeli chcemy zablokować jedynie wiadomości SMS. Można to zrobić z poziomu systemowej aplikacji do odbierania wiadomości. Należy wtedy kliknąć w ikonę z numerem, następnie informacje i blokuj tę osobę.

Źródło: antyweb.pl/Google.com/Komorkomat.pl