Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Niemal 90 proc. Polaków deklaruje chęć podróżowania. Ten sposób może okazać się sporym ułatwieniem
Paula Drechsler
Paula Drechsler 16.08.2023 08:20

Niemal 90 proc. Polaków deklaruje chęć podróżowania. Ten sposób może okazać się sporym ułatwieniem

flaga
domena publiczna/vacation poland

Podróże po Polsce są świetnym sposobem nie tylko na spędzanie wakacji, ale też wykorzystywania wolnych weekendów. Takie wycieczki praktykują zarówno Polacy, jak i turyści z zagranicy. Oprócz samodzielnego komponowania tras lub korzystania z usług przewodników teraz można sięgnąć także po audioprzewodnik, który da się pobrać na telefon. Powstała do tego specjalna aplikacja — VacationPoland. Jak mówią o niej twórcy, „to nowoczesna wersja przewodnika, która pozwala w przyjemny i wygodny sposób podróżować po Polsce. Na zawsze zapomnisz o nudnych wycieczkach, nieodpowiednich warunkach pogodowych, niewygodnym czasie i zmęczeniu, natłoku turystów i niesmacznych restauracjach. Wszystko, czego potrzebujesz, aby poznać Polskę: telefon, słuchawki i dobry nastrój”. O kulisach powstania apki, jej rozwoju i pomysłach na przyszłość opowiedziała mi Aleksandra Verchanka, współzałożycielka VacationPoland. Jak twierdzi moja rozmówczyni, osoby pracujące przy aplikacji chcą tworzyć „polską turystykę bardziej zaawansowaną technologicznie, budując TravelTech startup ze wsparciem sztucznej inteligencji”. 

Działasz przy aplikacji VacationPoland, która jest formą audioprzewodnika. Opowiedz mi więcej o tym projekcie. Skąd wziął się ten pomysł i kto za nim stoi?

Aleksandra Verchanka, współzałożycielka VacationPoland: - Kilka lat temu przeprowadziłam się z Białorusi do Polski, ojczyzny moich przodków. Do tego momentu często podróżowaliśmy tu z rodzicami, odwiedzaliśmy najpopularniejsze miasta wśród białoruskich turystów: Kraków, Warszawa, Białystok. Zawsze lubiłam tu być, czułam się jak w prawdziwym domu, dlatego w 2018 roku postanowiłam zostać w Polsce na zawsze. Oczywiście zmiana kraju zamieszkania nie zmieniła mojej miłości do podróży, a wręcz ją podwoiła. Przecież teraz, by przeżyć niesamowite uczucia, jak noc w zamku czy w winnicy, nie trzeba jechać do innych krajów Europy. Wszystko stało się dla mnie oraz mojego męża dostępne tutaj na miejscu. Co więcej, cena tych wycieczek jest znacznie mniejsza. Więc zaczęliśmy zwiedzać Polskę i znaleźliśmy jeden mankament turystyki — brakowało aplikacji, w której prezentowany byłby cały wachlarz usług do podróżowania po kraju. Tak powstał pomysł stworzenia aplikacji VacationPoland.

vppol.jpg

Audioprzewodnik jest fajną formą zwiedzania, ale powiedz mi, czym Wasz projekt się wyróżnia? Jak ta aplikacja może się przysłużyć Polakom, a jak pomoże zagranicznym turystom odwiedzającym Polskę?

AV: - Jest kilka aplikacji, które wprowadziły kartę atrakcji z krótkim opisem, są aplikacje czy e-booki z wycieczkami po miastach, są strony z rekomendacjami restauracji czy hoteli, ale nie ma takiego projektu, który obejmowałby to wszystko razem i był dostępny również w  kilku językach. Dzięki temu aplikacja staje się wygodna nie tylko dla lokalnych mieszkańców, ale także dla zagranicznych turystów.  Ponadto koncentrujemy się przede wszystkim na informacji, którą dostarczamy naszym użytkownikom. Zależy nam, aby wycieczki nie były nudne i wypełnione materiałem z pierwszego linku w wyszukiwarce Google. Dlatego opracowujemy ekskluzywne trasy przez miasta, zbieramy informacje o każdej atrakcji przez długi czas, czytamy historię i legendy. Z tego powodu nasze wycieczki przypominają fascynującą literacką opowieść, którą jest uzupełniona aktorskim nagraniem. Wyobraź sobie, jak wspaniale brzmią gdańskie legendy w barwnym dubbingu. Zasadniczo nakręcamy mały audiobook o Polsce.

Zrzut ekranu 2023-08-09 141300.jpg

Mamy powód do świętowania. Polacy w światowej czołówce w bardzo nietypowym konkursie związanym z kosmosem Odbetonować, zazielenić, powtórzyć. Polska zmienia swe oblicze, każdy może wziąć udział, są też dofinansowania

Waszą apkę można pobrać za darmo na Androida i iOS, ale dostęp do przewodników jest częściowo płatny. Można je wypróbować, ale by odblokować całą trasę, trzeba wykupić dostęp. Skąd taka decyzja i czy sprawdza Wam się ten model biznesowy?

AV: - Tak, aplikacja jest bezpłatna, zapewniamy również naszym użytkownikom możliwość bezpłatnego przetestowania wszystkich funkcjonalności, jednak aby skorzystać z pełnej wersji wycieczki lub zobaczyć wszystkie nasze rekomendacje, trzeba zapłacić. Stworzenie każdej wycieczki do 2023 roku wiązało się z pewnymi kosztami: tłumaczenia, dubbing na kilka języków i inne, z tego powodu 80% materiału jest dostępne za opłatą. Warto jednak zaznaczyć, że przed złożeniem każdej nowej wycieczki badamy rynek. Dla przykładu średnia cena prywatnej wycieczki po Gdańsku w języku polskim to około 15-20 euro, a w angielskim jest kilkukrotnie wyższa. Jednocześnie oferujemy naszym użytkownikom taką samą usługę jak wycieczka prywatna, gdzie turysta sam ma prawo wybrać czas swojego spaceru, dzień lub kiedy go zakończyć, lub może podzielić trasę na kilka dni czy zatrzymaj się na przerwę na lunch, jeśli jest zmęczony. Oznacza to, że sam zarządzasz swoim czasem i wycieczką. I wszystko to za cenę 5-6 euro. Uważamy, że program jest wart swojej ceny. :) Dodatkowo kupując wycieczkę, zyskujesz dostęp do niej na zawsze.

polpol.jpg

Czy możesz powiedzieć coś na temat dostępności aplikacji? Czy jest ona dostosowana do obsługi przez np. osoby niewidome lub niedowidzące, niesłyszących i słabosłyszących, etc.?

AV: - Powiem tak, że jeśli człowiek jest słabosłyszący, to może skorzystać z opisu tekstowego, który jest dostępny dla każdej atrakcji. Materiał całkowicie powtarza nagranie. Jeśli mówimy o osobach niedowidzących, to wersja audio wycieczki będzie dla nich odpowiednia. Planujemy jednak ulepszyć funkcję wyszukiwania głosowego w aplikacji, aby produkt był bardziej integracyjny.

app-pl.png

Wiem, że w planach jest wprowadzenie do aplikacji sztucznej inteligencji. Zdecydowanie jest to temat na topie. Co się wiąże z dodaniem SI do VacationPoland, jak to ma działać?

AV: - Jak już wspominałam, do 2023 roku niektóre funkcje aplikacji wymagały od nas dodatkowych kosztów i komplikowały proces dodawania wycieczek. Teraz planujemy wprowadzić do aplikacji nowe technologie oparte na sztucznej inteligencji. Na przykład już teraz można uprościć proces tworzenia dubbingu lub napisania tekstu na podstawie zebranego materiału. Planujemy również wykorzystać AI jako asystenta dla turystów. Na razie nie zdradzę wszystkich nowości, ale użytkownik faktycznie będzie mógł rozmawiać z aplikacją jak z prawdziwym przewodnikiem, otrzymując wszystkie niezbędne i co najważniejsze ekskluzywne informacje.

vpopol.jpg

W tej chwili w przewodniku zamieszczone są opracowania 4 turystycznych miast oraz podróży w ich okolicach. Czy stopniowo będą dodawane kolejne miejsca? Jakie?

AV: - Tak to prawda. Dosłownie pod koniec tego tygodnia jedziemy na ostateczne sprawdzenie kolejnego regionu Polski i będziemy pracować nad stworzeniem wycieczki w Lublinie. Kilka lat temu byłam już w tym mieście i myślę, że może to być doskonałe uzupełnienie istniejącej bazy wycieczek. Planujemy również dodać Łódź, Toruń, Warszawę i Szczecin. Mam nadzieję, że dzięki wykorzystaniu nowych technologii wszystkie te miasta pojawią się w naszej aplikacji w najbliższych miesiącach.

Podróże Aleksandry i rozwój aplikacji ukazującej piękno Polski można śledzić także na Instagramie @vacationpoland_eng, oraz na Facebooku @vacationpoland.