Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Niepewne losy kultowej marki. Ich telefony mogą ostatecznie zniknąć z rynku
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 15.09.2023 12:41

Niepewne losy kultowej marki. Ich telefony mogą ostatecznie zniknąć z rynku

Telefony
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Najwięksi przegrani po rewolucji spowodowanej popularyzacją urządzeń mobilnych z Androidem oraz zapoczątkowanej przez iPhone’y były przedsiębiorstwa, które za długo obstawały przy autorskich systemach operacyjnych. Nowe jest wrogiem dobrego, o czym dotkliwie przekonało się BlackBerry. Wygląda na to, że po wielu latach z rynku całkowicie znikną też urządzenia Nokii.

Wielcy przegrani mobilnej rewolucji

Gdy świat był podbijany przez kolejne iPhone’y, ale też Samsungi, HTC czy Motorole, których smartfony dostarczane były na rynek z Androidem, Finowie najpierw zdecydowali na wykorzystanie Symbiana, a później mobilnego wariantu systemu Windows. Szczególnie Symbian w czasach swojej świetności był systemem bardziej zaawansowanym niż w tym samym czasie Android, a mimo to za sprawą pozycji Google musiała ustąpić mu miejsca.

Porażką zakończyła się też współpraca z Microsoftem i tutaj także nie sposób pominąć  udziału Google. Windows Phone był bowiem pozbawiony usług Google, korporacja nie wydawała także na mobilnego Windowsa klientów swoich aplikacji. Porażka najpierw Symbiana, a potem Windowsa sprawiła, że departament Nokii zajmujący się produkcją smartfonów został odsprzedany firmie HMD Global, która zaczęła wykorzystywać markę do sprzedaży kolejnych, niczym niewyróżniających się smartfonów z Androidem. Wkrótce jednak ma się to zmienić.

Techniczny przełom w Chinach. Opracowali technologię objętą amerykańskimi sankcjami

HMD chce wykorzystać własną markę

Aktualnie na rynku dostępne są smartfony Nokia oraz telefony z funkcjami podstawowymi, które często wykorzystują sentymenty za starszymi modelami fińskiego producenta. Argumentem sprzedażowym smartfonów Nokii z Androidem mają z kolei być gwarancje długiego cyklu życia i wysoka jakość wykonania. Żaden z tych pomysłów nie zdobył jednak większej popularności wśród konsumentów, co miało skłonić HMD Global o porzuceniu marki Nokia.

Informacje przekazał na swoim profilu w portalu LinkedIn współzałożyciel HMD Global, Francois Baril. Stwierdził on, że czas, aby HMD dokonało kroku milowego w rozwoju i rozpocznie sprzedaż produkowanych w Chinach smartfonów pod własną marką. Podobnie jak dotychczasowe Nokie, nacisk w produkcji ma być położony na troskę o środowisko, wysoką jakość wykonania, a także gwarancje wielu lat dostarczania aktualizacji oprogramowania.

Dalsze losy Nokii niepewne

Niewiadome są dalsze losy marki Nokia, przynajmniej na rynku urządzeń mobilnych. Baril nie wspomina, czy prawa do niej zostaną sprzedane, czy też zostaną w portfolio praw HMD. W tej chwili nic nie wskazuje na to, aby w przyszłości miały pojawiać się kolejne smartfony produkowane pod marką Nokia. Nie jest też jasne, czy HMD będzie dalej zajmować się dostarczaniem na rynek telefonów z funkcjami podstawowymi.