Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Niepokojące maile docierają do Polaków. Eksperci ostrzegają
Bartosz Onuczyński
Bartosz Onuczyński 26.02.2024 20:43

Niepokojące maile docierają do Polaków. Eksperci ostrzegają

Zdenerwowany mężczyzna z rękami na twarzy
Obraz autorstwa ArtPhoto_studio na Freepik

W ostatnich tygodniach Polacy stają się coraz częstszymi celami nowego rodzaju ataku internetowego, który wywołuje panikę i niepokój. Tysiące osób otrzymują podejrzane maile, których treść wzbudza grozę i niepewność. O czym tak naprawdę mówią te tajemnicze wiadomości?

Ostrzeżenie przed nową falą podejrzanych maili

W ostatnich dniach coraz więcej Polaków otrzymuje podejrzane maile, które stają się narzędziem w rękach oszustów internetowych. W treści tych wiadomości znajdują się groźby dotyczące ujawnienia kompromitujących materiałów, jeśli odbiorca nie przekaże określonej sumy pieniędzy. Ten nowy rodzaj ataku, znanego jako "sextorsion", budzi niepokój wśród użytkowników sieci.

Uwaga na maile od Netfliksa – to próba oszustwa. Jak rozpoznać atak? Groźne maile trafiają do Polaków. Oszuści podszywają się pod znaną firmę

Nowy wariant oszustwa

W ostatnich miesiącach hakerzy wykorzystują nową strategię, zaczynając swoje maile od kontrowersyjnego zwrotu "witaj zboczeńcu". Oszuści twierdzą, że dysponują kompromitującymi nagraniami lub zdjęciami ofiary i grożą ich ujawnieniem, chyba że zostanie spełnione ich żądanie finansowe. To kolejny przypadek wyłudzania pieniędzy poprzez zastraszanie i manipulację.
 

ZOBACZ TAKŻE: Awaria popularnych kamer. Użytkownicy mogli podglądać siebie nawzajem

Ostrzeżenie i reakcja na zagrożenie

Eksperci ostrzegają przed skutkami tego rodzaju ataków i zachęcają użytkowników do zachowania ostrożności w kontaktach online. CERT Orange Polska zauważa, że ​​oszuści nie działają przypadkowo i wykorzystują wyszukane techniki manipulacji psychologicznej. Ważne jest, aby nie dawać się zastraszyć i zgłaszać podejrzane wiadomości odpowiednim organom. Edukacja w zakresie bezpieczeństwa cybernetycznego staje się kluczowym narzędziem w walce z tego typu przestępczością internetową.