Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Słupsk. Hakerzy atakują Urząd Miejski średnio 1000 razy dziennie
Bartosz Onuczyński
Bartosz Onuczyński 22.02.2024 10:54

Słupsk. Hakerzy atakują Urząd Miejski średnio 1000 razy dziennie

komputer, mężczyzna
Pixabay.com/tookapic

To miasto na północy Polski, znane jest nie tylko z urokliwego położenia nad Morzem Bałtyckim, ale także z nieustającego naporu cyberprzestępców na Urząd Miejski. Statystyki alarmują – instytucja ta jest celem ataków aż tysiąc razy dziennie. Co więcej, zaskakujący jest sposób, w jaki przestępcy działają, wykorzystując zaawansowane techniki. Jak władze miasta odpowiadają na to niebezpieczeństwo?

Niebezpieczne statystyki

Urząd Miejski w Słupsku znajduje się na celowniku cyberprzestępców, których ataki toczą się nieustannie. Według danych Polskiego Radia Koszalin, instytucja ta doświadcza średnio tysiąca prób włamania każdego dnia. Co więcej, większość tych ataków wykorzystuje metodę phishingu, mającą na celu wyłudzenie wrażliwych danych, takich jak informacje bankowe czy osobiste. Narażone są także rekordy z baz danych petentów urzędu.

ZUS ostrzega: Oszuści próbują wyłudzić pieniądze Polaków Sukces polskiej policji. Zatrzymano grupę sprawców groźnych ataków

Zaskakujący profil hakerów

Jak podaje Justyna Pluta, reprezentantka Słupskiego urzędu, za ataki hakerskie nie tylko są odpowiedzialni fachowcy z wykształceniem informatycznym, w rzeczywistości może to być tylko 5% atak takich osób. Większość cyberataków opiera się na technikach socjopsychologicznych, polegających na manipulacji użytkownikami w celu kliknięcia zainfekowanych linków czy udostępnienia wrażliwych danych. Podkreśla również, że ochrona danych staje się kluczowym elementem dla zapewnienia bezpieczeństwa.

ZOBACZ TAKŻE: PKO BP z ważnym komunikatem dla wszystkich klientów

Odpowiedź miasta na wyzwanie

Mimo nieustannego zagrożenia, administracja Słupska podejmuje kroki w celu zabezpieczenia się przed atakami. Zainwestowano 850 tysięcy złotych na poprawę zabezpieczeń sieciowych, a urzędnicy przechodzą specjalne szkolenia, aby zwiększyć świadomość na temat różnych form ataków hakerskich. Działania te mają na celu wzmocnienie obrony Urzędu Miejskiego przed coraz bardziej zaawansowanymi zagrożeniami cybernetycznymi.