Tech.BiznesINFO.pl > Sztuczna inteligencja > Nieznane sekrety pustyni odkryte dzięki sztucznej inteligencji. Wyprze kolejnych specjalistów?
Paula Drechsler
Paula Drechsler 07.06.2023 16:01

Nieznane sekrety pustyni odkryte dzięki sztucznej inteligencji. Wyprze kolejnych specjalistów?

SI
domena publiczna

Sztuczna inteligencja pomogła zidentyfikować niedostrzegalne gołym okiem rysunki na peruwiańskiej pustyni. Geoglify z Nazca to wielka zagadka dla badaczy.

Trudnodostępne tereny znów zbadane dzięki SI

Sztuczna inteligencja stała się bardzo pomocnym narzędziem w wielu dziedzinach. Prognozy dla niektórych zawodów, takich jak np. specjalista ds. obsługi klienta czy doradca bankowy, nie są zbyt obiecujące, ponieważ eksperci szacują, że w ciągu kilku lat sztuczna inteligencja zastąpi ludzi w części profesji. Są jednak też takie dziedziny, w których SI okazała się ogromnym wsparciem.

Archeolodzy badający płaskowyż Nazca odkryli dzięki zastosowaniu uczenia głębokiego u sztucznej inteligencji byli w stanie odkryć 4 nowe rysunki, które są niedostrzegalne gołym okiem. 

Tajemnice geoglifów z Nazca

Geoglify znajdujące się ponad 300 km od Limy po raz pierwszy zostały zidentyfikowane dopiero w latach 20. poprzedniego wieku. Ich odkrywanie jest trudne, ponieważ nie da się ich zbadać z ziemi. Dopiero badania z widokiem z lotu ptaka przyniosły wiele odkryć. Są one prowadzone nadal, a do pracy zaprzęgnięto także sztuczną inteligencję. Jak podaje National Geographic, do wyuczenia SI japońscy archeolodzy wykorzystali teraz także analizę zdjęć satelitarnych, danych z LiDAR-u i fotografii zrobionych za pomocą drona oraz z samolotu. Ogrom danych przekazanych do analizy sztucznej inteligencji oraz weryfikowanych przez specjalistów dał odkrycia w postaci 4 nowych rysunków niedostrzegalnych gołym okiem.

Badacze podkreślają, że sztuczna inteligencja oparta na technologii uczenia maszynowego do poszukiwania kształtów, które mogły zostać pominięte w dotychczasowych badaniach, znacząco przyczyniła się do nowych odkryć. Japońscy archeolodzy współpracowali w tej kwestii z firmą IBM. Geoglify są badane od lat i naukowcy wciąż chcą zbierać o nich więcej danych, ponieważ zagadka ich tworzenia nadal nie została rozwiązana.

Archeolodzy wiwatują na cześć nowych technologii

Zdobycze techniki umożliwiają archeologom poszerzenie tradycyjnych metod działania o nowe, wyspecjalizowane i umożliwiające dostanie się w niedostępne do tej pory miejsca sposoby. Niedawno w Hiszpanii udało się dzięki dronom odkryć malunki z neolitu, w Polsce badacze pracują nad oceną stanu zabytków przy pomocy aplikacji na smartfony, a teraz japońscy badacze skorzystali z SI, aby odkryć kolejne tajemnice pustyni w Peru.

Drony pomogły odkryć wyjątkowy skarb. Człowiek nie był w stanie sam do niego dotrzeć

Naukowcy zbadają tajemnice polskich zabytków. Pomogą w tym smartfony i drony

- Ze względu na bardzo ograniczone dane archeologiczne oraz różnice w ich skali i formie, trudno jest wykryć nowe geoglify wyłącznie za pomocą wytrenowania głębokiego uczenia na znanych już geoglifach. Opracowaliśmy takie rozwiązanie, które umożliwiło wydobywanie nowych danych i radzenie sobie z wyzwaniami wyjątkowo trudnymi dla archeologii. Dzięki temu podejściu udało nam się odkryć 4 nowe geoglify — cytuje badaczy z Japonii National Geographic.

Nie ma co się martwić, że sztuczna inteligencja na dobre wyruguje archeologów. Jest to przydatne narzędzie, ale konieczni do badań są w tym przypadku ludzie i ich umiejętności. 

- Mogliśmy zidentyfikować nowe geoglify 21 razy szybciej, niż zrobiłby to człowiek gołym okiem. Takie rozwiązanie może być korzystne w przyszłych badaniach archeologii, połączenie badań terenowych i sztucznej inteligencji — twierdzą badacze przytoczeni przez serwis.

Nowo odkryte rysunki z Nazca przedstawiają człowieka, parę nóg, rybę oraz ptaka.