Tech.BiznesINFO.pl > Sztuczna inteligencja > Niezwykły projekt Polaków. Pracują nad specjalnym symulatorem, który pomoże w nauce spawania
Paula Drechsler
Paula Drechsler 30.05.2023 13:13

Niezwykły projekt Polaków. Pracują nad specjalnym symulatorem, który pomoże w nauce spawania

spotkanie biznesowe
domena publiczna

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna podjęła się dużego projektu. Mają zamiar stworzyć specjalny symulator spawalnictwa, który będzie działał w oparciu o wirtualną rzeczywistość. Będzie dostosowany do potrzeb szkół.

Wirtualna rzeczywistość w edukacji

Trwają prace nad stworzeniem symulatora spawalnictwa w VR. Według badań, wykorzystanie wirtualnej rzeczywistości w edukacji przynosi dobre efekty. Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna zdecydowała, że warto podjąć się takiego projektu i wesprzeć w ten sposób szkoły. Gotowy symulator ma się wyróżniać na tle podobnych projektów tym, że będzie dostosowany do potrzeb szkół i nauki spawania. Ma zostać wyposażony w technologię haptyczną, przenoszącą zarówno drgania, jak i uczucie ciepła.

- Ogólnie na rynku funkcjonują już symulatory spawalnicze, które nie do końca są dostosowane zarówno cenowo, jak i pod kątem funkcjonalności do potrzeb szkół i nauki spawania. Dlatego postanowiliśmy razem z polską lokalną firmą stworzyć symulator, który dodatkowo będzie posiadał technologię haptyczną, przenoszącą zarówno drgania, jak i uczucie ciepła na użytkownika - wyjaśniła Project Manager PSSE, Agata Marszołek w rozmowie z PAP.

Prace trwają od dłuższego czasu

Marszołek w rozmowie z PAP powiedziała, że pomysł na stworzenie takiego urządzenia pojawiła się już parę lat temu, a rzeczywiste prace rozpoczęły się parę miesięcy temu. Oficjalna data ruszenia z projektem to 10 marca br. 

- Wtedy podpisaliśmy umowę z wykonawcą, który został wybrany w przetargu nieograniczonym. Sama idea stworzenia takiego symulatora zrodziła się w naszych głowach już dwa lata temu, kiedy to wystąpiliśmy z wnioskiem do fundacji Velux o uzyskanie środków na stworzenie takiego narzędzia pracy - doprecyzowała PM.

Jak wyjaśniła Marszołek, docelowo osiem symulatorów będzie zlokalizowanych w Centrum Programowania Robotów Przemysłowych w Gdańsku, w Parku Naukowo-Technologicznym. 

- Ale będziemy też jeździć z symulatorami pokazowo do szkół i innych instytucji, które będą chciały uczestniczyć z nami w tym projekcie i szkolić uczniów oraz nauczycieli - dodała PM w rozmowie z PAP.

VR w służbie nauki

Wzorcowe stanowisko spawalnicze w VR z podstawowymi funkcjami powinno być gotowe we wrześniu br., ale ostateczny kształt symulatora będzie znany w styczniu 2024 r.

Wirtualna rzeczywistość nie jest nowością w świecie nauki. Choć powszechnie kojarzona z grami i rozrywką, przydaje się też w innych dziedzinach. Istnieją symulatory lotnictwa wojskowego i cywilnego, swoje zastosowanie VR ma też w astronautyce. Ponadto z wirtualnej rzeczywistości korzysta się w przypadku szkolenia chirurgów, leczenia fobii i PTSD. 

Używanie sprzętów opartych na wirtualnej rzeczywistości w szkołach na szeroką skalę jest więc kwestią czasu.