Tech.BiznesINFO.pl > Nauka i kosmos > Nokia buduje centrum badań we Wrocławiu. Dopiero zwolnili setki osób
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 11.12.2023 17:54

Nokia buduje centrum badań we Wrocławiu. Dopiero zwolnili setki osób

Nokia
Fot. Andrew Currie na licencij CC BY-SA 2.0 DEED

Nokia kontynuuje swoje inwestycje w Polsce. We Wrocławiu powstanie kolejne centrum badań i rozwoju, gdzie opracowywane będą priorytetowe dla tej firmy sprzęt i oprogramowanie telekomunikacyjne. Decyzja o budowie R&D została sfinalizowana równolegle do trwającej fali zwolnień w Nokii, które nie ominą także Wrocławia.

Kolejne centrum R&D Nokii we Wrocławiu

Jak informuje serwis investmap.pl, wmurowany został kamień węgielny pod budowę nowego centrum badań i rozwoju Nokii. Inwestycja została zlokalizowana na działce nieopodal wrocławskiej Tarczyński Arena. Centrum R&D będzie miało powierzchnię 13,3 mkw. Budynek w całości będzie wykorzystywane wyłącznie przez fińską firmę.

W nowym centrum Nokii we Wrocławiu opracowywane będą innowacje, które będą oferowane jako produkty i usługi operatorom telekomunikacyjnym. Rozwijane będą mechanizmy optymalizacji systemów Nokii pod kątem zużycia zasobów sieciowych i energii.

Unia Europejska jako pierwsza na świecie uregulowała sztuczną inteligencję. Co to oznacza w praktyce?

Rozwój mimo zwolnień

Rozwój inwestycji Nokii we Wrocławiu może być pewnym zaskoczeniem w kontekście masowych zwolnień, jakich dokonała firma na całym świecie, także w Polsce, łącznie z oddziałem działającym już we Wrocławiu. Ogółem liczbę pracowników firmy w kraju szacuje się na ok. 7 tys. osób.

O zwolnieniach wiadomo od października – wówczas ujawniono, że łącznie pracę w Nokii stracić ma od około 9 tys. do nawet 14 tys. osób, co stanowi około 10-16% wszystkich zatrudnionych. Powodem mają być niższe niż oczekiwane przychody związane z obniżonym popytem na technikę związaną z obsługą sieci 5G, zwłaszcza w USA.

Ilu pracowników zwolni Nokia w Polsce?

To, że sprzedaż Nokii w okresie od lipca do sierpnia tego rok spadła o 20% w porównaniu z tym okresem w roku 2022, poskutkowało decyzją, że Nokia zwolni 700 osób. Przynajmniej takimi informacjami dysponował w połowie listopada wrocławski PUP, gdyż wyciekła z Nokii wewnętrzna korespondencja wskazywała na liczbę jeszcze wyższą – 830 pracowników.

Niestety, mimo nowej inwestycji, nic jak dotąd nie wskazuje na to, aby Nokia planowała taką formę restrukturyzacji, w której zwolnieni pracownicy mogli znaleźć zatrudnienie w nowym centrum badań i rozwoju.

Źródło: investmap.pl