Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Nowa aplikacja twórców TikToka. Będzie kolejny hit?
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 18.06.2024 18:14

Nowa aplikacja twórców TikToka. Będzie kolejny hit?

smartfony
Fot. Unsplash/ROBIN WORRALL

ByteDance, spółka odpowiedzialna za rozwój TikToka, zaprezentowała nową aplikację. Whee, bo taką nosi nazwę, ma służyć do dzielenia się zdjęciami ze znajomymi. Dopatrzyć można się w niej daleko idących inspiracji Instagramem, a niektórzy wręcz nazywają Whee kalką aplikacji Meta.

Nowa aplikacja twórców TikToka

Whee na razie nie jest dostępne w Polsce. Z zapowiedzi ByteDance wynika jednak, że ma ona powalczyć nie tylko z Instagramem, ale też ze Snapchatem. Celem jest dostarczenie aplikacji do dzielenia się zdjęciami i krótkimi filmami.

Zdjęcia i krótkie filmy będzie można wykonać bezpośrednio w aplikacji i od razu podzielić się nimi z najbliższymi znajomymi. Sam sposób prezentacji treści żywcem jest wyjęta z Instagrama i trudno znaleźć elementy, które znacząco odróżniałaby obie aplikacje.

Fala włamań na TikToku. Wystarczy jedna wiadomość

Whee, czyli miks Instagrama ze Snapchatem?

O ile Instagram nastawiony jest głównie na docieranie do dużej liczby użytkowników, tak Whee ma się od niego różnić koncentracją na niewielkich społecznościach. Dostępne będą mechanizmy emisji treści w taki sposób, aby zobaczyli je wyłącznie najbliżsi znajomi, tak aby nie obawiać się, że zdjęcia trafią w nieodpowiednie ręce.

Spodziewać można się eksploracji pomysłów zapoczątkowanych na Snapchacie, na czele z efemerycznością treści. To jednak także pomysł już dawno zaimplementowany w Instagramie w postaci rolek, a Whee wnosi w tym obszarze niewiele nowości. TikTok pokazał, że ByteDance potrafi tworzyć diablo angażujące aplikacje, jednak na razie trudno dopatrzyć się takich cech w Whee.

Problemy ByteDance w USA

Warto zaznaczyć, ze Whee, choć jest dostępne na wielu rynkach, to nie można korzystać z aplikacji w Stanach Zjednoczonych. Trzeba bowiem pamiętać, że ByteDance jest z władzami USA w otwartym konflikcie. Administracja Bidena domaga się, by TikTok był rozwijany w Stanach - w innym wypadku na tamtejszym rynku grozi aplikacji blokada.