Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Nowe sposoby pobierania opłat za abonament RTV. Mają uniemożliwić unikanie płacenia
Bartosz Onuczyński
Bartosz Onuczyński 13.03.2024 15:11

Nowe sposoby pobierania opłat za abonament RTV. Mają uniemożliwić unikanie płacenia

Zbliżenie mężczyzny oglądającego telewizję w domu
Obraz autorstwa Drazen Zigic na Freepik

Rząd Koalicji Obywatelskiej ogłosił rewolucyjne zmiany w opłatach za media publiczne, z zamiarem zlikwidowania tradycyjnego abonamentu RTV. Zastąpienie go innymi formami opłat budzi wiele dyskusji i kontrowersji. Jakie są plany rządu i jakie mogą być konsekwencje dla obywateli?

Koniec z dotychczasową formą opłat abonamentu RTV

Rząd Koalicji Obywatelskiej ogłosił radykalne zmiany w systemie opłat za media publiczne. Zgodnie z zapewnieniami Macieja Wróbla, poseł Koalicji Obywatelskiej i przewodniczącego sejmowej podkomisji ds. mediów i polityki audiowizualnej, tradycyjny abonament RTV zostanie zlikwidowany. Decyzja ta wydaje się być przesądzona, spotykając pełne poparcie w szeregach rządu.

Lidl ze specjalną ofertą. Tania elektronika znów kusi Wysokie opłaty za prąd? Te aplikacje pozwolą zmniejszyć rachunki

Od smartfonów po rachunki za prąd

W kontekście planowanej likwidacji tradycyjnego abonamentu RTV, rząd Koalicji Obywatelskiej rozważa różne sposoby pobierania opłat na media publiczne. Jednym z najbardziej realnych pomysłów jest doliczenie dodatkowej opłaty do ceny sprzętu RTV, zwłaszcza smartfonów. 

W praktyce oznaczałoby to automatyczne obciążenie niewielkiej kwoty na media publiczne podczas zakupu nowego telefonu. Inną opcją jest dołączenie opłaty za media publiczne do rachunków za prąd. Choć brak jeszcze wiążącej decyzji w tej kwestii, rząd rozważa tę opcję jako potencjalne źródło dodatkowych środków na finansowanie mediów publicznych.

ZOBACZ TAKŻE: Jak płacić mniej za prąd? Wystarczy oświadczenie, ale trzeba się pośpieszyć

Wpływ zmian na konsumentów: Czy ceny wzrosną?

Jednym z kluczowych pytań związanych z proponowanymi zmianami jest kwestia ewentualnego wzrostu cen dla konsumentów. Maciej Wróbel zapewnia, że wprowadzenie dodatkowych opłat nie przyniesie automatycznego podwyższenia cen smartfonów ani rachunków za prąd, porównując to do funkcjonowania opłaty reprograficznej w innych krajach Unii Europejskiej. Jednakże, mimo tych zapewnień, wprowadzenie nowych opłat może budzić obawy co do możliwego wpływu na budżety gospodarstw domowych.