Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Nowe urządzenie w każdym domu i zmiany w rachunkach za prąd. Operator wydał ważny komunikat
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 07.08.2024 09:19

Nowe urządzenie w każdym domu i zmiany w rachunkach za prąd. Operator wydał ważny komunikat

liczniki zdalnego odczytu
Fot. East News/Marek BAZAK

W połowie lipca ceny prądu osiągnęły rekordowy poziom - gdyby nie górny limit cen ustalony na 500 zł za megawatogodzinę dla gospodarstwa domowego, stawki mogłyby być nawet czterokrotnie wyższe. Przez wysoki temperatury w Polsce zaczynamy doświadczać problemów, które dotąd występowały przede wszystkim na południu Europy, tj. gwałtownego wzrostu zużycia energii w godzinach wieczornych w sezonie letnim, co jest spowodowane włączaniem systemów klimatyzacji. Odpowiedzią na nowe realia ma być montaż nowych urządzeń pomiarowych, o czym zawiadamia Energa-Operator.

Nowe urządzenia pomiarowe w polskich domach. Energa-Operator wydał ważny komunikat

Energa-Operator poinformowała, że w bieżących realiach dalece niewystarczające są już możliwości tradycyjnych liczników, dlatego w kolejnych miesiącach kontynuowany będzie program wymiany ich na nowe urządzenia umożliwiające zdalny odczyt. Obsługa klienta ma bowiem dziś wymagać wykonywania pomiarów znacznie częściej niż miało to miejsce przez lata, tj. najczęściej raz na dwa miesiące. Ponadto uwzględniać należy potrzeby prosumentów, gdzie mierzona jest także energia pobrana do sieci operatora z instalacji OZE gospodarstw domowych.

Spółka poinformowała, że już teraz liczniki zdalnego odczytu zamontowano u 2,7 mln jej klientów, co stanowi 81 proc. wszystkich. Program będzie kontynuowany, tak aby do końca 2026 r. LZO był zainstalowany już u wszystkich klientów Energa-Operator. Dzięki umowie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach projektu w polskich domach pojawić ma się kolejne 450 tys. zdalnych urządzeń pomiarowych. 

Te urządzenia to największe pożeracze prądu. Przez nie płacisz wyższe rachunki

Liczniki zdalnego odczytu w systemie elektromagnetycznym

Montaż liczników zdalnego odczytu jest nie kaprysem dostawcy energii, który umożliwiałby mu skuteczniejszy nadzór nad siecią, lecz koniecznością w bieżących realiach, kiedy zużycia znacznie zmienia się w czasie. LZO pozwalają na śledzenie na bieżąco informacji o zapotrzebowaniu i dzięki temu odpowiednio zbilansować ilość energii dostępnej w sieci, która coraz częściej nie polega już tylko na centralnych elektrociepłowniach, lecz na wielu mniejszych, rozproszonych źródłach. Dostawy z nich uzależnione są od takich czynników jak warunki pogodowe i siłą rzeczy nie są stałe.

Zobacz: Kupujesz produkt, płacisz co miesiąc jak za usługę. Myszka na abonament to nie żart

Energa-Operator zwraca uwagę, że w parze z montażem nowych liczników konsumenci energii zyskują też dostęp do aplikacji mobilnej Mój Licznik. Dzięki niej nie tylko operator, ale też konsument uzyskuje dane o bieżącym zużyciu. Na tej podstawie sam może podejmować decyzje i wprowadzać rutynę, która przełoży się na wymierne oszczędności i niższe rachunki.

Nowe liczniki a wysokość rachunków

Zamrożenie cen energii na poziomie 500 zł za megawatogodzinę jeszcze w I kwartale br. nie było pewne, a już pojawiają się głosy, aby regulację znieść lub ustanowić górny limit stawek na wyższej kwocie. Trzeba się więc liczyć, że tak wysokie dopłaty, z jakich możemy korzystać, najpewniej nie są dane raz na zawsze. A to może wymagać zmiany szeregu przyzwyczajeń i bardziej świadomego zużycia energii.

W tym drugim aspekcie efektywnym narzędziem służącym do oszczędzania będą taryfy dynamiczne, które pozwolą zużywać energię wtedy, gdy jest ona najtańsza. Korzystanie z nich nie będzie jednak możliwe bez urządzeń pomiarowych umożliwiających śledzenie zużycia energii w czasie. Montaż liczników umożliwiających zdalny odczyt może być więc korzyścią także dla konsumentów, którzy dzięki nim będą mogli przynajmniej częściowo uniknąć drastycznych podwyżek cen energii.

Miliardy euro na stole. Gigantyczna fabryka baterii do elektryków stanie w Polsce?
fabryka
Losy najważniejszej inwestycji planowanej w Polsce, biorąc pod uwagę najnowsze doniesienia, nie są tak jednoznaczne, jak deklaruje ministerstwo cyfryzacji. Ogromne straty, masowe zwolnienia oraz wady techniczne najnowszych generacji procesorów sprawiają, że  powstanie zakładu testowania półprzewodników Intela pod Wrocławiem trudno dziś brać za pewnik. Kondycję korporacji być może najlepiej ilustruje fakt, że wczoraj CEO Intela, Pet Gelsinger, zaczął zamieszczać w serwisie X fragmenty Pisma Świętego. Tymczasem budowę zakładu w Polsce rozważać ma zupełnie inna korporacja produkująca m.in. półprzewodniki. W okolicach Trójmiasta może powstać jej fabryka akumulatorów dla samochodów elektrycznych.
Czytaj dalej
Rząd wydał ważne ostrzeżenie w sprawie rachunków za prąd i gaz. ”Nie trzeba nikomu płacić”
Paulina Hennig-Kloska, liczniki
Ministerstwo Klimatu i Środowiska ostrzega Polaków przez oszustami próbującymi omamić ludzi obietnicą tańszej energii. W mediach społecznościowych pojawiają się oferty, które przekonują, że uiszczając opłatę, można zagwarantować sobie niższe rachunki za prąd i gaz. Tymczasem przyjmowane są już wnioski o bon energetyczny, który jest faktyczną pomocą finansową od państwa. Z tego tekstu dowiesz się:● W jaki sposób działają oszuści,● Jakie kroki podejmie rząd w sprawie oszustów,● Jak naprawdę można zapłacić mniejsze rachunki za energię,● W jaki sposób złożyć wniosek o bon energetyczny● Do kiedy można wnioskować o bon energetyczny.
Czytaj dalej