Tech.BiznesINFO.pl > Nauka i kosmos > Nowy europejski superkomputer. Wesprze projekt „Wirtualny bliźniak ludzki”
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 27.12.2023 10:52

Nowy europejski superkomputer. Wesprze projekt „Wirtualny bliźniak ludzki”

superkomputer
MareNostrum 5, fot. BSC-CNS

Komisja Europejska ogłosiła inaugurację pracy nowego superkomputera. MareNostrum 5 stanął w Barcelonie i należy do dziesiątki najbardziej zaawansowanych maszyn klasy HPC, jakie kiedykolwiek zbudowano. W parze z wydajnością idzie także ekologia. 

MareNostrum 5 – nowy europejski HPC

MareNostrum 5 stanął w Barcelonie i choć zainaugurowano już jego pracę, to jego moc obliczeniowa zostanie udostępniona na dopiero w marcu. Skorzystać będą mogły europejskie uczelnie, ośrodki badawczo-rozwojowe, ale też przemysł oraz startupy pracujące nad przedsięwzięciami związanymi ze sztuczną inteligencją. O MareNostrum mówi Margrethe Vestager, wiceprzewodnicząca wykonawcza KE ds. Europy na miarę ery cyfrowej:

MareNostrum 5 jest znaczącym krokiem naprzód pod względem zdolności Europy w zakresie obliczeń superkomputerowych, ponieważ dołącza do i tak już silnej grupy superkomputerów w UE. Da nowy bodziec do działania w wielu obszarach, ze szczególnym uwzględnieniem zastosowań w ochronie zdrowia. Będzie jednocześnie najbardziej jak dotąd ekologicznym superkomputerem Europy, w pełni zasilanym energią odnawialną. Pokazuje to, w jaki sposób transformacja cyfrowa i ekologiczna mogą iść w parze.

Nowy superkomputer, choć jest jednym z najbardziej zaawansowanych na świecie, daleki jest jednak od eksaskalowej wydajności – oferuje on maksymalnie i tylko w szczytowym reżymie pracy 314 teraflopsów, tj. może przeprowadzać 313 milionów miliardów operacji na sekundę. Nie zabrakło w nim akceleratorów wykorzystywanych na potrzeby działań związanych z rozwojem SI.

Jupiter – pierwszy eksaskalowy superkomputer w Unii Europejskiej i krok w stronę cyfrowej suwerenności

Zastosowania nowego superkomputera

Znane są już pierwsze przedsięwzięcia, do których wykorzystana zostanie moc obliczeniowa MareNostrum 5. Jednym z nich będzie „Kierunek Ziemia” – projekt mający na celu dokładne odtworzenie Ziemi w postaci cyfrowego modelu 3D. Inny ciekawy projekt to „Wirtualny bliźniak ludzki” – cyfrowy model ciała pacjenta, dzięki któremu może on otrzymywać spersonalizowaną opiekę medyczną.

Podobnie jak wiele innych superkomputerów MareNostrum 5 będzie także wykorzystywany na potrzeby medyczne poprzez wspieranie procesu powstawania nowych leków, antybiotyków czy szczepionek. Ponadto moc obliczeniowa może zostać zagospodarowana na potrzeby opracowywania prognoz pogody, przeprowadzania symulacji na potrzeby klimatu, inżynierii budowalnej i materiałoznawstwa.

Zobacz też: Fiskus wchodzi na konta. Przez abonament RTV znikają emerytury i pensje

Niezależne ruropejskie HPC

Superkomputer, który stanął w Barcelonie to kolejne przedsięwzięcie mające na celu zbudowanie niezależnej europejskiej infrastruktury komputerów klasy HPC i stopniowo osiąganie przez Wspólnotę cyfrowej suwerenności. Innym ważnym superkomputerem budowanym w ramach tej inicjatywy jest Jupiter – pierwszy europejski komputer eksaskalowy.