Tech.BiznesINFO.pl > Nauka i kosmos > Nowy rodzaj akumulatorów. Tysiąckroć pojemniejsze niż litowo-jonowe
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 10.05.2024 22:35

Nowy rodzaj akumulatorów. Tysiąckroć pojemniejsze niż litowo-jonowe

wieża transmisyjna
Fot. Unsplash/American Public Power Association

Sieci elektromagnetyczne, pojazdy, elektronika użytkowa - w coraz większej liczbie gałęzi rozwoju techniki stajemy przed pilną potrzebą innowacji w zakresie wydajności i pojemności akumulatorów. Naukowcy Korei opracowali ogniwa, które w wielu aspektach pokonują ograniczenia akumulatorów litowo-jonowych. Zamiast litu zastosowali sód.

Większa pojemność i szybsze ładowanie

Serwis Interesting Engineering informuje o pracach Koreańskiego Zaawansowanego Instytutu Nauki i Technologii, które poskutkowały zbudowaniem nowego rodzaju akumulatora wysokiej mocy bazującego na ogniwach sodowo-jonowych. W porównaniu z litowo-jonowymi mowa o dokonaniu ogromnego postępu w zakresie wydajności.

Sam sód ma być około tysięca razy bardziej pojemny niż lit. Naukowcy z Korei zastosowali w akumulatorze, który mógłby w przyszłości trafić na rynek konsumencki, materiały anodowe, stosowane w ogniwach charakterystycznych dla superkondensatorów.

NIK alarmuje. Sieć elektryczna w Polsce jest w fatalnym stanie

Sodowo-jonowy hybrydowy magazyn energii

Oprócz zwiększenia o rzędy wielkości pojemności, przy jednoczesnym zachowaniu gabarytów akumulatora, wyróżnikiem tego rodzaju ogniw sodowo-jonowych jest także krótki czas ich ładowania. Prace przeprowadzone w Korei są o tyle nowatorskie, że łączą zalety i zarazem eliminują wady tych rodzajów ogniw sodowych, które są już dostępne na rynku - baterii sodowo-jonowych i takichże kondensatorów.

Koreańczycy mówią natomiast o sodowo-jonowym hybrydowym magazynie energii, który ma sobie radzić z przechowywaniem energii niezależnie od jej gęstości. W zależności od niej wykorzystywane są katody w rodzaju kondensatorów, lub anody podobne do baterii. W ten sposób osiągnięto gęstość energii na poziomie 247 Wh/kg i gęstość mocy 34,7 W/kg.

Kandydat do kolejnej generacji

Już na bieżącym etapie badań naukowcy z Korei są zdania, że mamy do czynienia z kandydatem do zastąpienia ogniw litowo-jonowych w kolejnej generacji akumulatorów. Zwłaszcza że mogłyby one znaleźć szerokie zastosowanie - od pojazdów elektrycznych do wielkoskalowych sieci elektromagnetycznych.

Źródło: interestingengineering.com