Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Ładujesz iPhone’a w ten sposób? Robisz to źle
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 14.04.2024 13:58

Ładujesz iPhone’a w ten sposób? Robisz to źle

ładowarka, telefon
Fot. Pixabay/stokpic

Mogłoby się wydawać, że ładowanie telefonu to żadna filozofia. Bo co za problem podłączyć smartfona do ładowarki? Okazuje się jednak, że wciąż możemy popełnić wiele błędów i, co więcej, bardzo często to robimy. Firma Apple zdradza, jakich sytuacji unikać za wszelką cenę.

Ta metoda może być niebezpieczna

W ostatnim czasie producent iPhone'ów podzielił się ze swoimi klientami internetową instrukcją, w której wskazał kilka praktycznych rad dotyczących ładowania telefonu. Wielu z nas nie zastanawia się, czy robi to w sposób właściwy, bo czy można źle naładować telefon? Okazuje się jednak, że niektóre praktyki nie tylko skracają żywotność baterii, ale stwarzają także zagrożenie dla użytkownika.

Jedną z najczęstszych praktyk jest ładowanie telefonu w nocy. To jednak kiepski pomysł, nie tylko ze względu na długi czas podłączenia urządzenia do prądu, ale przede wszystkim z powodu tego, gdzie położymy telefon na czas ładowania. Jak podkreśla Apple, powinno być to wentylowane pomieszczenie, a urządzenie powinno leżeć na twardej powierzchni. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy zostawiać telefonu na łóżku, kocu czy pod poduszką. Sprawi to bowiem, że telefon będzie się przegrzewać.
 

Popularna sieć handlowa zniknie z Polski. Co ze sklepami?

W ten sposób zadbasz o baterię w telefonie

Wiedza dotycząca właściwego ładowania to nie tylko kwestia bezpieczeństwa, ale również lepszego i dłuższego funkcjonowania naszego iPhona. Aby zadbać o ”zdrowie” telefonu, powinniśmy przede wszystkim pamiętać, by odpowiednio często go ładować - tj. nie czekać aż całkiem się rozładuje. Jak wyjaśnia Apple, najbardziej optymalnym momentem podłączenia telefonu do ładowarki będzie chwila, gdy poziom baterii spadnie do 20%. Całkowite rozładowanie akumulatora sprawi bowiem, że żywotność urządzenia będzie krótsza.

Również w sytuacji, kiedy na jakiś czas rezygnujemy z korzystania z iPhona, powinniśmy zostawić go z baterią naładowaną do poziomu powyżej 50%, nawet jeśli np. przez kilka najbliższych dni nie zamierzamy z niego korzystać. Pozytywnie wpłynie to na pojemność baterii w przyszłości. Warto również pamiętać o funkcji optymalizacji ładowania.

Kluczowa jest dobrana ładowarka

Wbrew pozorom powinniśmy również więcej uwagi poświęcić wyborowi ładowarki. Dopasowany do iPhona powinien być nie tylko kabel, ale również właściwa, najlepiej oryginalna kostka. Tanie zamienniki mało znanych firm mogą nie tylko uszkodzić telefon, ale nawet być przyczyną pożaru.

Jeśli w trakcie ładowania ładowarka będzie gorąca, powinniśmy natychmiast ją odłączyć. Prawdopodobnie oznacza to, że jest ona uszkodzona, jednak może być to również sygnał do wymiany złącza w telefonie.

źródło: Geekweek