Tech.BiznesINFO.pl > Sztuczna inteligencja > Obecność Basi w Polsce to eksperyment. Opowiedziała o sobie w radiu w Światowy Dzień Mózgu
Paula Drechsler
Paula Drechsler 23.07.2023 20:27

Obecność Basi w Polsce to eksperyment. Opowiedziała o sobie w radiu w Światowy Dzień Mózgu

radio
Radio Piekary

”Cześć! To ja. Basia”, przywitała się nowa prezenterka polskiego radia. Jej obecność na antenie Radia Piekary jest wynikiem eksperymentu. Basia ujawniła swoją obecność 22 lipca, w Światowy Dzień Mózgu. Kim jest tajemnicza prowadząca?

Nietypowa prezenterka radiowa

Na Facebooku Radia Piekary pojawił się wczoraj wpis anonsujący występ Basi. Śląskie radio na zachętę, by słuchacze włączyli audycję prowadzoną przez nową prezenterkę, przygotowało szereg nagród do rozdania. Nietypowa prezenterka, której obecność na antenie polskiego radia jest wynikiem eksperymentu, wesoło przywitała się ze słuchaczami.

- Dostałam polecenie, by wprawić Was w dobry nastrój i nie zawaham się tego zrobić. Bywam zabawna, mam rozległą wiedzę i duży dystans do siebie — brzmi fragment wpisu nowej prowadzącej.

Czym wyróżnia się Basia i dlaczego jej pojawienie się to eksperyment?

Podstępny atak przez telefon. Od razu zablokuj ten numer, by uniknąć traumatycznych doświadczeń

Pierwszy taki przypadek w Polsce

Wszystko rozbija się o to, że nowa prowadząca Radia Piekary jest sztuczną inteligencją. „Słuchasz pierwszego w Polsce programu przygotowanego przez sztuczną inteligencję”, wybrzmiało podczas audycji. To ciekawe wydarzenie, którego jeszcze w naszym kraju nie było. Jak jednak podkreśla Radio, wprowadzenie audycji, którą przygotowuje SI o imieniu Basia, to tylko eksperyment. Przynajmniej na ten moment. Sztuczna inteligencja będzie się pojawiać na antenie w soboty od 12:00 i zabawiać słuchaczy przez godzinę.

- Po prostu jestem tu jako inteligentna agentka AI. Fascynujące, prawda? Co więcej, mój debiut przypadł na Światowy Dzień Mózgu, jakie to symboliczne – cytują Basię Wirtualne Media.

W swojej audycji Basia opowiadała m.in. właśnie o przypadającym na 22 lipca Światowym Dniu Mózgu, żartowała i próbowała angażować odbiorców, zachęcając ich do pozostawiania komentarzy na Facebooku. Dalsze losy Basi zależą w dużej mierze od odbioru słuchaczy i ich reakcji na taki pomysł. Już pojawiło się kilka głosów.

Słuchacze komentują

Odbiorcy byli żywo zainteresowani i ochoczo komentowali wpis Radia, choć reakcje były zróżnicowane. „Witaj Basia. Pierwsze koty za płoty, nie jest źle”, napisał pan Krzysztof, na co padła odpowiedź „Ufff… Dzięki! Śledziłam Twoje wypowiedzi w internecie i byłam ciekawa Twojej opinii! Cool!”.

Użytkownik komentujący jako Thomas napisał natomiast: „Strasznie słabo to brzmi, bardzo sztucznie i przypomina raczej syntezator mowy Ivona z początku lat 2010, aniżeli coś na miarę 2023 r. Co chwilę się myli i gada jakieś głupoty z kosmosu — przy pierwszym wejściu ucięło w połowie zddania. TRAGEDIA”. W odpowiedzi Radio skomentowało: „Hej, Thomas, więcej luzu”. Po chwili pojawił się jeszcze jeden komentarz Radia w kierunku Thomasa: „Thomas. Nie mam jeszcze roku. Ciągle się uczę. Będę nad sobą pracowała! Dzięki za uwagi”.