Tech.BiznesINFO.pl > FinTech > Od lipca wyższe rachunki za prąd. Komu będzie przysługiwał bon energetyczny?
Bartosz Onuczyński
Bartosz Onuczyński 20.05.2024 10:23

Od lipca wyższe rachunki za prąd. Komu będzie przysługiwał bon energetyczny?

ceny prądu
Fot. Marek BAZAK/East News

Od lipca 2024 roku polskie gospodarstwa domowe muszą przygotować się na podwyżki cen energii elektrycznej. Rząd zaprezentował projekt ustawy o bonie energetycznym, który ma na celu zrekompensowanie wzrostu kosztów. Sprawdź, ile więcej zapłacimy za prąd i kto może liczyć na wsparcie.

Już od lipca wyższe rachunki za prąd

Od 1 lipca 2024 roku gospodarstwa domowe korzystające z taryfowanych stawek za energię elektryczną muszą spodziewać się znaczących podwyżek. Ministerstwo Klimatu i Środowiska prognozuje, że rachunki mogą wzrosnąć o 29%, co wynika z nowych przepisów mających na celu obniżenie cen w taryfach. 

Obecnie zamrożona cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wynosi 412 zł netto za 1 MWh, jednak od lipca cena maksymalna zostanie ustalona na poziomie 500 zł/MWh.

Tajemniczy symbol na dowodzie osobistym. Wiemy, jakie ma zastosowanie Wielka bitwa w cyberprzestrzeni. Polacy w czołówce NATO

Maksymalna cena prądu i rekompensaty

Dla jednostek samorządu terytorialnego, podmiotów użyteczności publicznej oraz sektora MŚP maksymalna cena wyniesie 693 zł/MWh

Firmy energetyczne stosujące te ceny otrzymają rekompensaty, co ma na celu zminimalizowanie wpływu na konsumentów końcowych. Pomimo tego, rachunki za prąd w drugiej połowie 2024 roku będą wyższe w porównaniu do pierwszej połowy roku.

ZOBACZ TAKŻE: Czy trzeba wyłączać komputer podczas burzy? Każdy powinien o tym wiedzieć

Bon energetyczny 2024

Rządowy projekt ustawy o bonie energetycznym przewiduje wsparcie finansowe dla gospodarstw domowych, które mają trudności z pokrywaniem rosnących kosztów energii. 

Bon energetyczny będzie przysługiwał osobom w gospodarstwach jednoosobowych o dochodach nieprzekraczających 2500 zł na osobę oraz w gospodarstwach wieloosobowych, gdzie dochód na osobę nie przekracza 1700 zł. 

Dzięki tym kryteriom dochodowym, wiele rodzin będzie mogło otrzymać pomoc, co złagodzi skutki podwyżek cen energii elektrycznej.