Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Czy trzeba wyłączać komputer podczas burzy? Każdy powinien o tym wiedzieć
Bartosz Onuczyński
Bartosz Onuczyński 19.05.2024 22:43

Czy trzeba wyłączać komputer podczas burzy? Każdy powinien o tym wiedzieć

burza, listwa elektryczna
Fot. 1 Abel Escobar/Pixabay, Fot. 2 Bruno/Pixabay

Gwałtowne burze stanowią poważne zagrożenie dla sprzętu elektrycznego w naszych domach. Jak chronić swoje urządzenia przed uszkodzeniami spowodowanymi wyładowaniami atmosferycznymi oraz czy odłączanie ich od zasilania jest konieczne?

Zagrożenia związane z burzami

Burze przynoszą wiele niebezpieczeństw, takich jak wyładowania atmosferyczne, grad, ulewy i silne wiatry. Wyładowania atmosferyczne są szczególnie groźne dla domowego sprzętu elektrycznego, ponieważ mogą przenosić ogromne ilości energii, prowadząc do uszkodzeń. Piorun może bezpośrednio uderzyć w sieć elektryczną lub wytworzyć wysokie napięcie w odległości kilku kilometrów, co może zniszczyć podłączone urządzenia.

Używasz tak pendrive'a? Na to trzeba szczególnie uważać, kara może być surowa Czy pasażer w samochodzie może pić alkohol? Od reguły są wyjątki

Odłącz urządzenia od zasilania

Aby zminimalizować ryzyko uszkodzeń, zaleca się odłączenie wszystkich urządzeń elektrycznych od gniazdek, gdy zbliża się burza. Dotyczy to komputerów, konsol, a także kabli Ethernet, telefonicznych i antenowych. 

Listwy antyprzepięciowe mogą zapewnić pewien poziom ochrony, ale nie są one w stanie poradzić sobie z bezpośrednim uderzeniem pioruna. Nagłe wyłączenie prądu spowodowane burzą może również prowadzić do utraty niezapisanej pracy i uszkodzeń systemu komputerowego.

ZOBACZ TAKŻE: Prosty sposób na mniejsze rachunku za prąd. Wystarczy aplikacja

Jak monitorować burze?

Pioruny mogą uderzać nawet kilka kilometrów od obszaru burzy, dlatego warto być zapobiegawczym. Aplikacje takie jak Monitor Burz mogą dostarczyć prognozy i ostrzeżenia o zbliżających się burzach, pomagając w odpowiednim czasie odłączyć urządzenia elektryczne. Strona Blitzortung również rejestruje wyładowania atmosferyczne w okolicy, co pozwala na lepsze rozeznanie w sytuacji pogodowej.

Odłączenie sprzętu podczas burzy stanowi niewielką niedogodność w porównaniu z potencjalnymi uszkodzeniami, jakie mogą przynieść wyładowania atmosferyczne. Ważne jest, aby zachować ostrożność i chronić sprzęt oraz dane.