Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Od stycznia duże zmiany na stacjach paliw. Kto będzie miał problem z zatankowaniem?
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 26.12.2023 11:54

Od stycznia duże zmiany na stacjach paliw. Kto będzie miał problem z zatankowaniem?

tankowanie
Fot. sippakorn yamkasikorn / Unsplash

Już 1 stycznia na stacjach benzynowych zacznie pojawiać się nowy rodzaj paliwa. Będzie to tzw. benzyna E10, czyli benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów. Zastąpi ona benzynę silnikową E5. Konsekwencje tej zmiany mogą być decydujące dla posiadaczy starszych samochodów.

Czym jest benzyna E10?

Zmiany na stacjach benzynowych spowodowały, że część kierowców obawia się, czy nie napotkają problemów z eksploatację swoich pojazdów. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało stronę informacyjną, dzięki której wiemy, że w zdecydowanej większości przypadków tankowanie nowej benzyny nie będzie wymagało podejmowania żadnych dodatkowych działań.

Zmiany będą zachodzić stopniowo. Nowy rodzaj paliwa będzie się pojawiał na stacjach w kraju etapami, a na dystrybutory będą trafiać odpowiednie oznaczenia – naklejki z napisem „E10”. Zmiany dotyczą jedynie benzyn 95, nie obejmą 98. Ponadto we wszystkich samochodach, w których można tankować E10, można mieszać benzynę z „Premium” 98.

Autonomiczny samochód uprowadził swojego kierowcę. Konieczna była interwencja policji

Benzyna E10 a starsze samochody

Zmiany są podyktowane koniecznością skrócenia śladu węglowego ruchu samochodowego i poprawa jakości powietrza. Polska jest 18. krajem UE, który zastępuje benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Różnica między nimi polega na zawartości bioetanolu: E5, która zostanie zastąpiona benzyną E10, zawiera maksymalnie 5% objętościowo bioetanolu, podczas gdy benzyna E10 zawiera maksymalnie 10% objętościowo bioetanolu.

Jak wspomniano, dla większości kierowców nie będzie stanowić to żadnej różnicy. Może się jednak zdarzyć, że starsze samochody nie będą mogły być dalej eksploatowane. O ile zdecydowana większość pojazdów wyprodukowanych po 1 stycznia 2010 r. jest przystosowana do E10, tak w przypadku starszych modeli nie jest to już takie pewne.

Jak sprawdzić, czy mogę tankować E10?

Informacje o paliwie pozwalającym na eksploatacje danego samochodu znaleźć można dokumentacji pojazdu oraz na klapie wlewu paliwa – tam należy szukać oznaczenia „E10”. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało ponadto specjalną wyszukiwarkę, w której można potwierdzić odpowiednie informacje – jest ona dostępna pod adresem e10.klimat.gov.pl.