Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Ostrzeżenie przed Black Friday. Oszuści podszywają się pod popularną firmę
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 23.11.2023 19:46

Ostrzeżenie przed Black Friday. Oszuści podszywają się pod popularną firmę

haker
Fot. Freepik

Już jutro Black Friday – okazja zrobienia zakupów po dobrych, często znacznie niższych cenach. Ale to także okazja dla cyberprzestępców do tego, by dokonać oszustw, wyłudzeń i kradzieży, co z pewnością będzie miało miejsce. W sieci odnotowano kolejny taki przypadek.

Duży rabat w Wolt

CERT Orange Polska informuje o nowej próbie oszustwa, która osadzona została ściśle w kontekście Black Friday. Tym razem oszuści podszywają się pod firmę Wolt zajmującą się między innymi dostarczaniem jedzenia z lokalnych restauracji.

W rozsyłanych komunikatach napastnicy wykorzystują markę Wolt, aby przekonywać, że potencjalna ofiara ma okazje skorzystać z promocji zorganizowanych z okazji Czarnego Piątku. Dzięki skorzystaniu z oferty, co kosztować ma zaledwie 99 groszy, użytkownik ma otrzymać dostęp do rabatu w wysokości 80% ceny na wszystkie produkty.

Ostrzeżenie przed paczkami za pobraniem. Oszuści już zacierają ręce przed Świętami

Oszuści podszywają się pod Wolt

Elementem socjotechniki, jaki wykorzystują napastnicy, jest nakłanianie do pośpiechu. W dystrybuowanym komunikacie dwukrotnie zaznaczone jest to, że fałszywa promocja ograniczona jest czasowo – ma trwać tylko do 28 listopada. Tyle może wystarczyć, by część użytkowników dała się przekonać.

Drugim czynnikiem, który może uwiarygadniać próbę oszustwa, jest to, że Wolt i konkurencyjne firmy dość często oferują różnego rodzaju rabaty czy obniżki cen, choć oczywiście nie tak atrakcyjne, jak 80-procentowy rabat na każdy wszystkie produkty. Weryfikacji, czy faktycznie mamy do czynienia z autentyczną ofertą można dokonać np. za pośrednictwem oficjalnej polskiej strony facebookowej Wolta.

Ostrzeżenie dla Polaków

Po kliknięciu przycisku, który pozwala na skorzystanie z fałszywej promocji, jesteśmy przenoszeni na fikcyjną stronę mającą sprawiać wrażenie, że służy do opłacenia dostępu do rabatu. Jedyną opcją płatności jest dokonanie jej z użyciem karty płatniczej.

W tym celu napastnicy proszą o podanie jej danych – numeru, daty i wygaśnięcia oraz kodu CVV. Oczywiście po przekazaniu tych informacji nie tylko nie otrzymamy do rabatu na produkty dostarczane przez Wolt, ale możemy pozbawić się tak dużej sumy pieniędzy z powiązanego z kartą rachunku, jaki przewiduje limit na transakcje internetowe.