Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Oszuści podszywają się pod Kaufland. Trzeba uważać
Mateusz Wyderka
Mateusz Wyderka 11.05.2024 13:51

Oszuści podszywają się pod Kaufland. Trzeba uważać

Cyberbezpieczeństwo
Fot. Gerd Altmann/Pixabay

Klienci sieci Kaufland powinni mieć się na baczności. Ostatnio znaleźli się na celowniku cyberprzestępców, którzy podszywając się pod sieć, próbują wykraść dane i pieniądze klientów. O co dokładnie chodzi?

Cyberprzestępstwa coraz większym problemem

Wraz z postępem i zaawansowaniem technologicznym rośnie również liczba i zuchwałość działających w internecie przestępców. Skutki naszej nieostrożności w świecie wirtualnym, mogą przynieść całkiem rzeczywiste problemy - od kradzieży danych, tożsamości po utratę pieniędzy. 

Obecnie obserwujemy dynamiczny wzrost zjawiska cyberprzestępczości, dlatego też zastanawiające jest, że uczestnicy naszego badania postrzegają ryzyko cyberataków jako mniejsze zagrożenie niż uczestnicy podobnego badania EY przeprowadzanego na skalę światową. Jedynie co trzeci ankietowany wskazał, że jego zdaniem ryzyko cyberataków w minionych dwóch latach wzrosło - podkreśla Marcin Bizoń, Dyrektor w Dziale Zarządzania Ryzykiem Nadużyć w EY.

Należy przede wszystkim zdawać sobie sprawę z istnienia tego zjawiska. Według branżowych ekspertów coraz większą popularnością wśród cyberprzestępców cieszy się podszywanie pod znane instytucje, czyli tzw. phishing. Złodzieje próbują wymusić na nas konkretne zachowanie, dzięki któremu otrzymają dostęp do naszych danych.

Najnowszym przykładem takiego działania w marcu były e-maile i SMS-y informujące o konieczności zablokowania dostępu do konta na Allegro lub dostępu do konta w PKO - powiedział PAP Bartłomiej Drozd z ChronPesel.pl.

ZUS może zmniejszyć wypłaty dla emerytów. Trzeba być czujnym

Czy da się przed nimi chronić?

Trudno jest całkowicie zabezpieczyć się przed tego typu przestępstwami. Najważniejsze by mieć świadomość zagrożeń czekających na nas w internecie zagrożeń

Na pierwszym miejscu jest świadomość. Żadna technologia nie da tyle, co świadomy, odpowiedzialny i bezpieczny użytkownik, mający świadomość ryzyk. Cyberbezpieczeństwo to jest świadomość i zdolność do zarządzania zagrożeniami, a nie brak zagrożeń. Na drugim miejscu są technologie i narzędzia. Jeżeli mówimy o osobie fizycznej, chodzi o oprogramowanie antywirusowe, odnawiane i aktualizowane, jeżeli mówimy o firmie, to odpowiedni projekt i budowa systemu cyberbezpieczeństwa - wskazuje cytowany przez portal Infor Krzysztof Dyki, prezes zarządu ComCERT z Grupy Asseco. 

Warto korzystać korzystać z oprogramowania antywirusowego, nie udostępniać nikomu naszych haseł oraz mieć ograniczone zachowanie. Szczególnie podczas korzystania ze skrzynki pocztowej e-mail, gdzie zasypywani jesteśmy dziesiątkami podejrzanych wiadomości, informującymi nas o wyjątkowych wygranych w fikcyjnych konkursach czy innych niespodziewanych nagrodach.

Atak na klientów Kauflandu

Jak informuje zespół CERT Orange, ofiarami tego typu oszustwa stają się teraz klienci sieci sklepów Kaufland. 

Cyberprzestępcy wysyłają e-maile zatytułowane "Mamy niespodziankę dla klientów Kaufland". W treści znajdziemy informację o specjalnej promocji i darmowym zestaw pojemników Tupperware składającym się z 36 elementów. Jego rynkowa wartość to ok. 1000 zł, stąd na pierwszy rzut oka oferta wydaje się wyjątkowo atrakcyjna. 

Warunkiem jest udział w krótkiej ankiecie dotyczącej doświadczeń z Kaufland. Po wypełnieniu której należy już tylko opłacić koszty wysyłki w kwocie 9 zł. W rzeczywistości jednak opłacamy dostęp do platformy "codekits.app", która w teorii zajmuje się sprzedażą kursów programowania. 

Jeżeli nie anulujemy subskrypcji, to po okresie próbnym naliczona zostanie nam kwota 64 euro - co dwa tygodnie. W ciągu miesiąca możemy więc stracić około 550 zł. Warto zatem zachować szczególną ostrożność.

Źródło: PAP/Interia/Bankier.pl