Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Pilny komunikat dużego polskiego banku. Dotyczy wszystkich klientów
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 08.08.2024 23:01

Pilny komunikat dużego polskiego banku. Dotyczy wszystkich klientów

smartfon
Fot. materiały własne

Za sprawą smartfonów grono użytkowników mediów społecznościowych powiększyło się o osoby wcześniej wykluczone cyfrowe, które nie korzystają z komputerów. Chodzi zwłaszcza  osoby starsze, które nie miały okazji pracować na komputerach w trakcie pracy zawodowej, a tym samym są często bardziej podatne na działania cyberprzestępców. Problem dostrzegają banki, które regularnie publikują biuletyny mające stanowić ostrzeżenie i zestaw dobrych praktyk dla każdego klienta, niezależnie od wieku i doświadczenia. Wydany właśnie komunikat pozwoli na przynajmniej częściową ochronę przed jednym najpopularniejszych zagrożeń czyhających m.in. na Facebooku.

Cyberprzestępcy korzystają na dziurawej moderacji serwisów społecznościowych

Santander Bank Polska jest największym polskim bankiem komercyjnym i szacuje się, że obsługuje ponad 7 mln klientów indywidualnych. Doskonale zdają sobie z tego sprawę cyberprzestępcy, którzy często w atakach phishingowych podszywają się pod pracowników Santander. Powszechne są także fałszywe strony logowania, które służą do przechwytywania danych uwierzytelniania. Te są później wykorzystywane do włamań na konta.

W trwającej kampanii edukacyjnej Santander tym razem skupił się jednak na innym rodzaju zagrożeń. Chodzi o fikcyjne konkursy rozpowszechniane głównie za sprawą mediów społecznościowych. Te stały się w ostatnich latach rajem dla cyberprzestępców, którzy za sprawą bierności moderacji mogą przeprowadzać w zasadzie dowolny scenariusz bez obaw o wykrycie i blokadę.

Ważny komunikat mBanku. Zapowiada zmiany, klienci muszą się przygotować

Santander przestrzega przed fikcyjnymi konkursami - zamiast nagrody włamania i kradzież pieniędzy

W opublikowanym właśnie komunikacie Santander zaleca szczególną ostrożność wobec wszystkich internetowych konkursów. Szczególną rezerwę należy jednak zachowywać wobec konkursów reklamowanych w mediach społecznościowych, które zachęcają nas do kliknięcia linka. Ten zabiera nas poza dany serwis, gdzie może już dochodzić do w zasadzie dowolnych nadużyć: do wyłudzeń, kradzieży  oraz prób przechwycenia danych logowania.

Zobacz: Ważny komunikat mBanku. Zapowiada zmiany, klienci muszą się przygotować

Bank nawet w przypadku konkursów budzących zaufanie i organizowanych przez zaufane podmioty zaleca wnikliwą lekturę regulaminów. Może się bowiem okazać, że identyfikacja wizualna organizatora została skradziona i organizatorem jest zupełnie niepowiązany z nim podmiot. Unikać należy linków, natychmiast opuszczać strony, na których wymaga się od nas podawania danych logowania.

Na Facebooku lepiej z góry zakładać, że mamy do czynienia z oszustwem

Zalecenia i dobre porady to jedna, praktyka to drugie. Często w ferworze emocji i radości po wygranym rzekomo konkursie można zapomnieć o zdrowym rozsądku. Dlatego skuteczniejsza dla ochrony przed cyberzagrożeniami może być zmiana nastawienia do mediów społecznościowych w ogóle. Założenie z góry, że każda docierająca za ich pośrednictwem treść to zagrożenie lub nieprawda zdaje się dziś rozsądniejsze, niż metoda odwrotna.

Rafał Brzoska wygrywa z Facebookiem. Dla miliardera decyzja zapadła w miesiąc, Polacy są okradani latami
rafał brzoska
Rafał Brzoska
Duża część internetowych oszustw i innych działań cyberprzestępczych rozpoczyna się na Facebooku. Należący do Meta serwis stał się bezpieczną przystanią dla oszustw inwestycyjnych, wyłudzeń, ataków phishingowych i wielu innych scenariuszy działań, przez które Polacy są okradani i oszukiwani. Często na duże kwoty. Powodów tego stanu rzeczy jest wiele, na czele z biernością moderacji. Ta nagminnie odrzuca wnioski o usunięcie z treści jawnych oszustw, nie dopatrując się w nich naruszeń regulaminu. Jeśli jednak dysponuje się odpowiednią rozpoznawalnością i wpływowością, można liczyć na specjalne traktowanie - zwycięstwo z Meta ogłosił właśnie Rafał Brzoska, założyciel InPostu i jeden z najbogatszych Polaków.
Czytaj dalej
Program używany przez miliony użytkowników przestanie działać. Google właśnie potwierdziło
laptop
Nadchodzą odkładane wielokrotnie, ważne zmiany w przeglądarce Google Chrome. Ogromna część internautów utraci przez nie dostęp do swoich ulubionych rozszerzeń. Wśród nich bodaj największe kontrowersje wzbudza dodatek, który tylko w samej przeglądarce Google ma ponad 34 mln użytkowników. Co więcej, jest to dla nich program szczególnie cenny, bo służy na co dzień do blokowania reklam. Tym razem jednak decyzja jest ostateczna, co potwierdzają wyświetlane w przeglądarce powiadomienia.
Czytaj dalej