Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Dostałeś pismo o wszczętym postępowaniu? Uważaj, to mogą być oszuści łasi na Twoje pieniądze
Paula Drechsler
Paula Drechsler 28.06.2023 15:43

Dostałeś pismo o wszczętym postępowaniu? Uważaj, to mogą być oszuści łasi na Twoje pieniądze

policja
domena publiczna

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości oraz CERT Polska ostrzegają, że trwa kolejna kampania, w której chodzi o wyłudzanie pieniędzy. Nawet jeśli popełniłeś czyn karalny, sam również możesz paść ofiarą oszustów, którzy w rozsyłanych wiadomościach podszywają się pod Komendanta Głównego Policji i CBZC. 

Przestępcza układanka

W trwającej już od jakiegoś czasu kampanii phishingowej przestępcy korzystają z adresów poczty internetowej, które zostały upublicznione w wyniku wycieku danych. W ten sposób jedni oszuści karmią się danymi udostępnionymi przez innych złodziei. 

Cierpią na tym zwykli obywatele, ponieważ cyberprzestępcy korzystają z dostępnych danych i rozsyłają masowo maile, w których pod groźbą wysokich kar i wezwania do prokuratury, nagabują do uiszczania opłat lub instalowania złośliwego oprogramowania. Łatwo się naciąć, ponieważ korzystają z wizerunku służb mundurowych.

Milion Polaków zagrożonych restrykcjami. Może Cię objąć zakaz sprzedaży i wynajmu domu czy mieszkania

Oszuści podszywają się pod kierownictwo polskiej Policji

Jak informuje Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości, w rozsyłanych przez oszustów mailach znaleźć można informacje o rzekomo popełnionym przestępstwie. Poważne zarzuty dotyczą m.in. czynów karalnych związanych z posiadaniem nielegalnych treści na komputerze.

Do wiadomości dołączone są odpowiednio spreparowane załączniki, które wykorzystują wizerunek Komendy Głównej Policji oraz CBZC, a czasem również innych jednostek Policji. Ich pobranie na komputer skutkować może instalacją złośliwego oprogramowania. W innych przypadkach załącznik informuje o konieczności uiszczenia odpowiedniej kwoty. Oszuści zastraszają ofiarę, że jeśli nie zastosuje się do wytycznych, może np. trafić do więzienia. Warto uczulić na takie wiadomości szczególnie osoby wrażliwe, słabsze psychicznie oraz starsze, które czując autorytet, mogą łatwo dać się przestraszyć i przekazać złodziejom pieniądze.

fałszywe wezwanie policja wszczęcie postępowania

Fot. Policja

Policja nie wysyła wezwań przez maila

Nawet jeśli popełniliśmy czyn karalny, tego typu wiadomość należy zignorować. Takie wiadomości e-mail w żadnym razie nie pochodzą od służb. Na stronie Policji możemy znaleźć informację, że o wszelkiego rodzaju wezwaniach, wszczęciu postępowania, czy złożeniu wyjaśnień na piśmie Policja, prokuratura, ani inna jednostka nigdy nie informuje drogą mailową

CBZC zwraca uwagę, aby w przypadku otrzymania tego typu wiadomości niezwłocznie zgłosić ten fakt poprzez stronę www.cert.pl.