Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > PKO BP wydał pilny komunikat. Dotyczy wszystkich klientów
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 08.07.2024 20:34

PKO BP wydał pilny komunikat. Dotyczy wszystkich klientów

pko bp
Fot. materiały własne

Do klientów PKO BP trafiają maile zawierające złośliwe oprogramowanie. W przekonującej wiadomości nakłaniani są do otwarcia załącznika, a tam czeka już na nich plik zawierający malware. Bank zdecydował się wydać w tej sprawie pilny komunikat.

Ktoś (z sukcesami) podszywa się pod PKO BP

W swoich mediach społecznościowych PKO BP opublikowało ostrzeżenie przed falą maili trafiających do klientów. Sprawia on wrażenie pochodzącego od banku - nazwa jest nadpisywana jako [email protected], a w temacie wiadomości widnieje fraza: “Wyciąg okresowy”.

Również sama treść jest sformatowana w sposób stosowany przez bank. Ten prawdziwy przestrzega jednak - w żadnym wypadku nie należy zapisywać i otwierać pliku załączonego do maila.

Lepiej nie klikaj w taki link. To może być oszustwo

W załączniku plik wykonywalny

Jak informuje serwis dobreprogramy.pl, jest nim archiwum RAR, które w nazwie składania do wniosku, że zawiera wyciągi bankowe. Oczywiście tak nie jest - po rozpakowaniu uruchamiamy tak naprawdę złośliwe oprogramowanie w postaci pliku EXE.

Zobacz: Dane tysięcy osób pozostawione na korytarzu. Poważny incydent w Wielkopolsce

Niestety szczegółowe analizy zagrożenia nie zostały opublikowane. Można jednak spodziewać się, że malware wykrada  dane z komputera i przesyła je na serwery napastników. Możliwe jest także, że jest to downloader - program, które funkcją jest pobieranie kolejnych złośliwych programów. 

Zagrożenie powinien wychwycić Windows

Można zakładać, że pewną ochronę będzie stanowić ochrona antywirusowa w samym Windowsie. Domyślnie pobieranie i uruchomienie powinno być blokowane przez funkcję SmartScreen w Windowsie. Ci, którzy zdecydowali się ją wyłączyć, co wcale nie jest rzadkie, powinni bezwzględnie unikać uruchamiania załączników z maili, nawet jeśli adres nadawcy zdaje się znajdować w domenie PKO BP.