Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > PKP Intercity wprowadza specjalne alarmy w swoich pociągach. Będą niesłyszalne dla pasażerów
Bartosz Onuczyński
Bartosz Onuczyński 19.04.2024 17:24

PKP Intercity wprowadza specjalne alarmy w swoich pociągach. Będą niesłyszalne dla pasażerów

pkp intercity
Fot. materiały własne

PKP Intercity podejmuje nowe środki w celu zmniejszenia liczby wypadków pociągów z udziałem zwierząt. W oparciu o informacje z "Rynku Kolejowego", przewoźnik planuje zakup specjalnych syren, które mają skutecznie odstraszać zwierzęta leśne, minimalizując ryzyko kolizji. To krok naprzód w dążeniu do poprawy bezpieczeństwa pasażerów i ograniczenia uszkodzeń taboru kolejowego.

Problematyka wypadków na torach

Wypadki pociągów z dzikimi zwierzętami stanowią poważny problem dla polskich kolei. Od potrąceń dzików po kolizje z jeleniami czy łosiami, te incydenty generują opóźnienia, koszty naprawy taboru i mogą zagrażać bezpieczeństwu pasażerów. Dane z "Rzeczpospolitej" sugerują, że liczba tych wypadków rosła w latach poprzednich, co wymagało pilnych działań prewencyjnych.

PKP Intercity zwiększa punktualność. Wystarczyła jedna zmiana Euro 7 zatwierdzone. Nowe wymogi UE wobec aut jeszcze surowsze

Innowacyjne rozwiązanie PKP Intercity

W odpowiedzi na tę trudną sytuację, PKP Intercity zainwestowało w nową technologię, której celem jest minimalizacja ryzyka kolizji z dzikimi zwierzętami. Planowane zakupy "systemu ostrzegawczego dzikich zwierząt SIREN7" mają zapewnić skuteczne odstraszanie zwierząt bez wprowadzania ich w panikę. Dzięki syrenom, emitującym dźwięki niezauważalne dla ludzi, przewoźnik zamierza zredukować liczbę wypadków, uszkodzeń taboru i opóźnień w ruchu kolejowym.

ZOBACZ TAKŻE: Zmiany w przepisach o konfiskacie aut. Ministerstwo wydało komunikat

Perspektywy i nadzieje na poprawę

Montaż specjalnych syren na pociągach PKP Intercity może stanowić przełomowy krok w walce ze wypadkami na torach. Dotychczasowe inicjatywy, takie jak instalowanie urządzeń odstraszających zwierzęta czy ogrodzeń, nie zawsze były wystarczająco skuteczne. Nowe podejście oparte na zaawansowanej technologii daje nadzieję na ograniczenie liczby incydentów i poprawę bezpieczeństwa podróży kolejowych w Polsce.