Tech.BiznesINFO.pl > FinTech > Seniorzy mogą mieć problem z rozliczeniem PIT. Znamy rozwiązanie
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 11.04.2024 09:00

Seniorzy mogą mieć problem z rozliczeniem PIT. Znamy rozwiązanie

senior
Fot. Unsplash/Sweet Life

Zbliża się termin składania rozliczeń rocznych PIT - termin na to upływa wraz z końcem kwietnia. Część podatników może jednak napotkać problemy ze złożeniem dokumentu za pośrednictwem usług cyfrowych. Seniorzy nie powinni czekać do ostatniego dnia - może się okazać, że system odmówi im dostępu.

Część seniorów bez dostępu do cyfrowego PIT-u

„Dziennik Gazeta Prawna” zwrócił uwagę, że część starszych podatników może być narażona na to, że do ich modułu rozliczeń rocznych mogą zalogować się osoby postronne. W odpowiedzi na zapytania dotyczące takiej sytuacji odpowiedziało Ministerstwo Finansów, które wprowadziło mechanizm eliminujący takie sytuacje. Skutkiem jest ograniczenie możliwości dostępu do systemu.

Chodzi o sytuacje, kiedy podatnik w 2022 r. nie uzyskał przychodu, nadpłaty podatku, ani jego niedopłaty. Wówczas nie będzie mógł on uzyskać dostępu za pośrednictwem danych autoryzacyjnych.

Skarbówka ściąga długi za abonament RTV. Rekordzista oddał 187 tys. zł

Ograniczenie z powodu bezpieczeństwa

Jedną z metod logowania się do systemu pozwalającego na złożenie PIT jest przedstawienie danych autoryzacyjnych w postaci numeru PESEL (lub NIP czy daty urodzenia), sumy przychodów z rozliczenia za 2022 r, kwoty przychodu z 2023 r. (PIT-11) oraz kwoty nadpłaty lub niedopłaty z 2022 r.

Jeśli jednak kwota przychodu, niedopłaty lub nadpłaty z poprzedniego roku wynosić będzie 0, wówczas seniorzy, bo to ich przede wszystkim dotyczyć może taka sytuacja, nie będą mogli zalogować się do usług fiskusa i rozliczyć PIT-u. Takie ograniczenie jest zamierzone i ma stanowić zabezpieczenie. Gdyby nie to, wystarczyłoby znać czyjeś dane osobowe i wprowadzić w odpowiednich polach logowania zera, by dostęp do rozliczenia mógł uzyskać każdy. 

Co robić przy braku dostępu prze dane autoryzacje?

Ministerstwo Finansów zaleca, aby w sytuacji wystąpienia braku dostępu po wprowadzeniu danych autoryzacyjnych korzystać z alternatywnych metod logowania uwierzytelniania. Oprócz danych autoryzacyjnych można wykorzystać Profil Zaufany, e-dowód, aplikację mObywatel lub bankowość elektroniczną. Ostatecznie pozostaje jeszcze możliwość wydrukowania PIT-u, wypełnienia go i dostarczenia do urzędu skarbowego w postaci fizycznej.

Źródło: gazetaprawna.pl