Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Planujesz zakup pompy ciepła? Mało kto zdaje sobie z tego sprawę
Mateusz Wyderka
Mateusz Wyderka 20.05.2024 14:00

Planujesz zakup pompy ciepła? Mało kto zdaje sobie z tego sprawę

Pompa ciepła
Fot. IntelligentVisualDesing/Pixabay

Budując dom, czy też remontując stoimy przed wieloma dylematami. Jednym z nich jest wybór sposobu ogrzewania. W ostatnich latach dużą popularnością cieszyły się pompy ciepła. Jak wybrać tą odpowiednią i na co zwrócić uwagę?

Popularność pomp ciepła

Pompy ciepła to obecnie dość popularny temat. W ostatnich latach zarówno w Polsce, jak i wielu innych krajach Unii Europejskiej, zaobserwowano duży wzrost ich sprzedaży. Tylko w 2022 r. rynek pomp ciepłą wzrósł w Polsce aż o 120 proc. Dla porównania w Niemczech o 53 proc. a w Czechach o 50 proc. 

Z czego wynika taka popularność? Przede wszystkim chodzi o pieniądze i możliwość uzyskania rządowego wsparcia. 

Na popyt istotnie wpływa także zainteresowanie konsumentów bezemisyjnymi systemami grzewczymi, na które można pozyskać rządowe wsparcie finansowe i wzrost świadomości ekologicznej Polaków. (…). To co jest szczególnie istotne w świetle potrzeby zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polaków, to fakt, że prawie cała energia w formie ciepła przekazywana przez pompę ciepła jest pobierana z krajowych zasobów energii - zauważa portal Cire.pl

Nie bez znaczenia jest tu także wzrost świadomości ekologicznej i troska o bezpieczeństwo energetyczne


Pompy ciepła korzystają w 70-80% z energii ze źródeł odnawialnych (OZE) pobieranej z gruntu, wody lub powietrza w formie ciepła. Pozostała, potrzebna część energii to energia elektryczna niezbędna do pracy pompy ciepła. Pozostała, potrzebna część energii to energia elektryczna niezbędna do pracy pompy ciepła - czytamy. 

W ostatnich miesiącach obserwujemy co prawda spadek zainteresowania pompami ciepła, niemniej jednak ich sprzedaż wciąż utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. 

Od lipca wyższe rachunki za prąd. Komu będzie przysługiwał bon energetyczny?

Planujesz zakup pompy ciepła? To trzeba wiedzieć

Przede wszystkim planując zakup pompy ciepła trzeba zastanowić się w jakich warunkach będzie pracować. Pompy ciepła są to bowiem urządzenia, które lubią nieco niższe temperatury. 

Efektywność pomp w dużym stopniu zależy od różnicy między temperaturą dolnego źródła ciepła (powietrze, grunt, zbiornik wodny) a pożądaną temperaturą ciepła dostarczanego do domu. Im mniejsza różnica temperatur, tym efektywniejsza praca pompy ciepła - zauważa portal o2.pl

Nim zdecydujemy się na montaż, warto uprzednio zadbać o odpowiednią termoizolację budynku. 

Wszystkie nowe domy muszą być budowane zgodnie z Warunkami Technicznymi 2021. Jednak również i w nieco starszych domach można z powodzeniem instalować pompy ciepła. Ważne jednak by zadbać o zadbać o wspomnianą termoizolację. Nie bez znaczenia są tu także rządowe programy wsparcia, które pomogą ograniczyć koszty. 

Inną ważną kwestią jest pytanie, czy pompa będzie odpowiadać za ogrzewanie budynku samodzielnie, czy też we współpracy z innym systemem grzewczym, np gazem. Eksperci wskazują, że pompy ciepła najlepiej współpracują z ogrzewaniem podłogowym i grzejnikami niskotemperaturowymi. 

Jaką pompę ciepła wybrać?

W większości budynków jednorodzinnych dość dobrze sprawdzają się powietrzne pompy ciepła. Są to urządzenia, które czerpią energię z powietrza atmosferycznego. Nie bez znaczenia w ich przypadku są niższe koszty montażu. 

Powietrzne pompy ciepła są chętnie wybierane ze względu na łatwiejszy montaż i niższe koszty zakupu. W ich przypadku nie trzeba wykonywać odwiertów, a dolnym źródłem ciepła jest powietrze wewnątrz lub na zewnątrz budynku. Nie jest potrzebny także dostęp do wód podziemnych na działce - podaje portal TS Energy

Warto mieć na uwadze, że w miarę spadku zewnętrznej temperatury, ich efektywność również spada, choć nowoczesne urządzenia powinny działać efektywnie nawet do temperatury powietrza -25°C.

Źródło: o2.pl/TS Energy/Cire.pl