Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Podatek od aut spalinowych. Wiadomo już, kiedy ma wejść w życie
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 22.04.2024 19:27

Podatek od aut spalinowych. Wiadomo już, kiedy ma wejść w życie

samochody
Fot. Unsplash/Sorin Gheorghita

Powraca kwestia podatku od posiadania samochodów z silnikami spalinowymi, który został zapisany w Krajowym Planie Odbudowy. Choć przedstawiciele koalicji 15 października zapowiadali, że nie dojdzie od jego wprowadzenia w Polsce, to inne zdanie w tej sprawie zdaje się mieć Komisja Europejska.

Podatek od posiadania auta z silnikiem spalinowym

„Gazeta Wyborcza” dotarła do informacji, według których Polsce nie uda się uniknąć wprowadzenia nowego podatku ustanowionego przez Komisje Europejską. I to niezwykle ważnego podatku, bowiem uiszczać będą musiały go wszystkie osoby, które posiadają samochód z silnikiem spalinowym.

Na podatek od samochodu zgodził się jeszcze Mateusz Morawiecki podczas negocjacji w sprawie wypłaty środków z Krajowego Planu Odbudowy, do czego i tak za rządów Prawa i Sprawiedliwości nie doszło. Po zmianie władzy padły zapewnienia, m.in. ze strony Szymona Hołowni, że w Polsce nie zostanie wdrożony nowy podatek, którego chce Bruksela. Według nowych informacji będzie inaczej.

Te auta kradziono najczęściej w 2023 r. Na liście zaskoczenia

Podatek wpisany w Krajowy Plan Odbudowy

Wyjątkowo niechętnie na próby unikania wprowadzenia podatku od posiadania samochodu ma patrzeć Komisja Europejska. Organ UE ma być negatywnie nastawiony wobec zapowiedzianej jeszcze w marcu przez ministrę funduszy i polityki regionalnej, Katarzynę Pełczyńską-Nałęcz, rewizji KPO. To właśnie dzięki niej jeden z filarów Planu w postaci podatku od aut spalinowych miałby odejść w niepamięć. Teraz jednak język używany przez rząd w tej sprawie się zmienia.

Ministerstwo poinformowało bowiem, że w sprawie podatku trwają dopiero negocjacje. Jednocześnie resort zapewnia, że treść zapisów zostanie zmieniona, choć nie wiadomo jeszcze na jaką. Zwłaszcza że dotychczasowe ich brzmienie pozostawia bardzo wiele pola do interpretacji. Według niego podatek od aut spalinowych miałby być ogólnie uzależniony od emitowanych przez pojazdy ilości dwutlenku węgla i tlenku azotu.

Zmiany mogą nadejść już od 2026 r.

Serwis money.pl zwraca uwagę, że jeśli nowy podatek od samochodów z silnikiem spalinowym zostanie w Polsce wprowadzony, to będzie to druga obok podatku akcyzowego opłata, jaką kierowcy będą uiszczać przy rejestracji pojazdu. Komisja Europejska chce, aby nowe regulacje zaczęły obowiązywać już w 2026 r.

Źródło: „Gazeta Wyborcza”/money.pl