Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Rewolucja w kontroli pojazdów. Szykuje się nowy "bat" na kierowców?
Bartosz Onuczyński
Bartosz Onuczyński 22.04.2024 09:52

Rewolucja w kontroli pojazdów. Szykuje się nowy "bat" na kierowców?

Inspekcja Transportu Drogowego
Fot. Jan BIELECKI/East News

Główny Inspektorat Transportu Drogowego (GITD) może wkroczyć w erę rewolucji w kontroli pojazdów dzięki nowemu narzędziu, które pozwala na dynamiczny pomiar emisji spalin nawet podczas jazdy. To możliwość dokonania wstępnej analizy bez konieczności zatrzymywania pojazdu, co może znacząco ułatwić i zwiększyć skuteczność kontroli.

Dynamiczny pomiar emisji spalin

W dniach 15-16 kwietnia przedstawiciele Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego (GITD) mieli okazję spotkać się z duńskimi urzędnikami drogowymi w Kolding, gdzie zaprezentowano im rewolucyjne narzędzie do kontroli pojazdów. Wspólnie eksplorowano nową technologię, która umożliwia dynamiczny pomiar emisji spalin podczas jazdy pojazdu. 

Specjalne urządzenie pozwala na zbliżenie się do autobusu lub ciężarówki, aby dokonać szybkiej wstępnej analizy. To oznacza, że kontrole mogą być przeprowadzane bez konieczności zatrzymywania pojazdu, co skraca czas i zwiększa efektywność działań inspekcji.

TikTok w opałach. Już niedługo może zostać zakazany w USA Testament nagrany smartfonem? Ministerstwo pracuje nad zmianami

Nowe technologie

Ta przełomowa technologia dynamicznego pomiaru emisji spalin odzwierciedla rosnące zobowiązania sektora transportowego do odpowiedzialności środowiskowej. Przejście na innowacyjne metody kontroli nie tylko umożliwia skuteczniejsze egzekwowanie norm emisji, ale także wpisuje się w szerszy kontekst walki ze zmianami klimatycznymi i ochrony środowiska. 

Zastosowanie takich zaawansowanych narzędzi może przyczynić się do zmniejszenia negatywnego wpływu transportu drogowego na jakość powietrza i zdrowie publiczne, wspierając jednocześnie cele zrównoważonego rozwoju.

ZOBACZ TAKŻE: Złe wieści dla wielu kierowców, obowiązkowa opłata może pójść w górę. Ujawniono plany rządu

Perspektywa wdrożenia w Polsce

Mimo że nie ma jeszcze pewności co do daty wprowadzenia podobnych urządzeń do Polski, ich potencjalne wdrożenie mogłoby znacząco usprawnić pracę funkcjonariuszy. Pojazdy niezgodne z normami emisji mogłyby być szybko i skutecznie wyłapywane, co mogłoby również prowadzić do zabrania wielu dowodów rejestracyjnych.