Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Polacy masowo dostają SMS-y z numeru 884789468. O co chodzi?
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 29.02.2024 11:37

Polacy masowo dostają SMS-y z numeru 884789468. O co chodzi?

smartfon
Fot. Freepik/pvproductions

Musimy się niestety pogodzić z tym, że na nasze skrzynki SMS-owe przychodzi ogromna liczba niepożądanych wiadomości i tylko część są w stanie odfiltrować mechanizmy antyspamowe. Do Polaków na dużą skalę zaczęły trafiać wiadomości z +48 884 789 468 – co należy z nimi zrobić?

Podejrzane SMS-y spod +48 884 789 468

Jak donoszą dobreprogramy.pl, SMS-y rozsyłane z numeru 884 789 468 mają treść, która ma nas przekonać do tego, że kontaktuje się z nami własne dziecko. Jest to stary schemat oszustw – w wiadomości przekonywani jesteśmy, że „rozwalił się jej telefon” i konieczny jest kontakt za pośrednictwem WhatsAppa.

Oczywiście jest to próba oszustwa – na WhatsAppie jesteśmy zachęcani do przelewu pieniędzy, które oczywiście trafią w ręce napastników. Wykorzystywany może być do tego tradycyjny przelew lub kod BLIK

Związek Banków Polskich ostrzega: nowa, groźna metoda oszustw na Facebooku

Oszuści działają na dużą skalę

Przekazy pieniężne, które próbują wyłudzić oszuści, mają raczej niewielką wysokość, co podwyższa szanse ich sukcesu – działa efekt skali. Łatwiej najwidoczniej przekonać większą liczbą osób do niewielkiego przekazu, niż wyłudzać większe kwoty przy mniej liczbie ofiar.

Warto zwrócić uwagę, że oszuści mogą wykorzystywać spoofing, tj. ukrywać swój numer telefonu, co może utrudniać wykrycie oszustwa. Numer jest bowiem maskowany i przedstawiany w naszej SMS-owej skrzynce jako „info” czy „INFOSMS”, co już powinno wzbudzić podejrzliwość – wszak trudno spodziewać się, aby dziecko kontaktowało się z rodzicami w taki sposób.

Jak zapobiec oszustwu?

Aby nie dać się oszukać, najlepiej dodać numer +48 884 789 468 do czarnej listy. Na Androidzie można tego dokonać, przytrzymując palec na SMS-ie, a następnie nacisnąć przycisk wielokropka w prawym górnym rogu ekranu. W menu wybieramy Zablokuj.

Co prawda w tym przypadku oszustwo jest dość oczywiste, jednak atakujący stosujący phishing mogą wypadać znacznie bardziej wiarygodnie i realizować bardzo zaawansowane, dopracowane i przekonujące kompanie mające na celu podszycie się pod bliską osobę ofiary i wyłudzenie pieniędzy. Gdy zatem mamy wątpliwości, warto po prostu zadzwonić do osoby, która prosi o pieniądze i potwierdzić, czy rzeczywiście wysyłała wiadomość.

Źródło: dobreprogramy.pl