Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Polacy pokochali smartfony tego producenta. Wkrótce będą mogli kupić jego auta
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 28.12.2023 20:24

Polacy pokochali smartfony tego producenta. Wkrótce będą mogli kupić jego auta

Xiaomi SU 7
Fot. Xiaomi

Chińskie smartfony zalały świat i sankcje nałożone na Huawei tylko częściowo ograniczyły ten trend. To dało ich producentom zasoby, by rozszerzać ofertę, czego najlepszym przykładem jest Xiaomi. Firma produkuje całą gamę elektroniki, ale to dopiero początek.

Xiaomi pracuje nad samochodem

Xiaomi ogłosiło ambitne plany wejścia na rynek samochodów elektrycznych. Według planów chińskiej korporacji w ciągu najbliższych 15-20 lat ma się ona znaleźć wśród pięciu czołowych producentów samochodów. Auta  będą sprzedawane pod marką Xiaomi, a pierwszym z nich będzie zaprezentowany właśnie SU7.

Speed Ultra 7 (SU7) ma trafić na chiński rynek już w przyszłym roku. Opisywany jest jako sedan z solidnym sportowym zacięciem. Co ważne, nie mówimy już o prototypie – wszystko wskazuje na to, że zaprezentowany samochód to finalna seryjna wersja. Według zapowiedzi Leia Juna, założyciela Xiaomi, ma to być luksusowy samochód elektryczny, który rzuci rękawicę modelom Porsche Taycan i Tesla Model S.

Ile kosztuje jazda samochodem elektrycznym w Polsce? Kwota może zaskoczyć

Co wiemy o Speed Ultra 7?

Do sprzedaży trafią dwa warianty Xiaomi Speed Ultra 7. Pierwszy z nich będzie miał napęd na tylną oś, w drugim zamontowany zostanie układ dwóch silników elektrycznych z napędem na każde koło. W wariancie RWD mowa o 400-watowym akumulatorze pozwalającym na zasięg rzędu 668 km i uzyskiwanie mocy 220 kW (odpowiednik 295 koni). Auto będzie rozpędzać się do setki w 5,3 sekundy.

Wariant napędzany na cztery koła będzie miał zasięg 800 km, moc 495 kW (663 konie mechaniczne), i przyśpieszenie pozwalające na uzyskanie prędkości 100 km na godzinę poniżej 3 sekund. Zastosowany zostanie 101-kilowatogodzinny akumulator z napięciem 800 V, co ma pozwolić na szybsze ładowane. Należy zaznaczyć, że osiągi zostały spisane zgodnie ze standardami chińskiego regulatora.

Ruszył drenaż mózgów

Xiaomi poszukuje specjalistów w zakresie projektowania samochodów z doświadczeniem uzyskanym w fabrykach największych producentów. W rezultacie współpracę nawiązano już z takimi inżynierami odpowiedzialnymi za takie samochody jak BMW iX czy Mercedes-Benz Vision EQXX. Efekty ich pracy widać na przykładzie SU7.

Zobacz też: Thermomix znacząco podrożeje. Ostatni moment na zakup w dotychczasowej cenie