Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Policja weszła do siedzib Xiaomi Polska. Trwa postępowanie
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 28.05.2024 21:13

Policja weszła do siedzib Xiaomi Polska. Trwa postępowanie

xiaomi
Fot. materiały prasowe Xiaomi

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta poinformował o wszczęciu postępowania wyjaśniającego w sprawie możliwych antykonkurencyjnych praktyk stosowanych przy sprzedaży sprzętu marek Xiaomi. Dokonano przeszukań trzech firm, podczas których zabezpieczono obszerny materiał dowody.

Policja w siedzibach Xiaomi Polska

UOKiK poinformował, że policja wraz z przedstawicielami urzędu weszła do siedzib Xiaomi Polska oraz dwóch dystrybutorów sprzętu marek należących do Xiaomi. Chodzi bowiem nie tylko o Xiaomi, ale też o urządzenia Redmi i POCO. Znalazły one w Polsce szerokie grono nabywców, jednak warunki, na jakich nabyli urządzenia, mogły naruszać ich prawa.

Według ustaleń urzędu mogło dojść do niedozwolonego ustalania cen elektroniki użytkowej, ale też sprzętu RTV i AGD oraz automatyki domowej. Ceny mogły zostać odgórnie ustalone, przez co nabywcy nie mogli ich nabyć taniej, niż określała to ewentualna zmowa.

Dziury bezpieczeństwa w smartfonach Xiaomi. Eksperci nie mają wątpliwości

Trwa analiza materiału dowodowego

Aktualnie prowadzone jest postępowanie w sprawie, a dopiero jeśli w jego toku dojdzie do potwierdzenia zmowy, wówczas wszczęte zostaną czynności przeciw konkretnym przedsiębiorstwom. Sprawę komentuje Tomasz Chróstny, prezes UOKiK:

Otrzymaliśmy informacje, że ceny sprzętu Xiaomi: Mi, Redmi, Redmi Note i POCO mogą być ustalane w wyniku niedozwolonego porozumienia. Wszcząłem w tej sprawie postępowanie wyjaśniające i zleciłem przeszukania w siedzibach trzech podmiotów. Zebraliśmy obszerny materiał dowodowy, który obecnie analizujemy.

Jak dotąd nie zdecydowano, aby poinformować konsumentów o szczegółach sprawy, jednak zakres klas sprzętu, który mogło objąć porozumienie, jest szeroki i zawiera w zasadzie całość portfolio produktów sprzedawanych w Polsce pod markami Xiaomi.

Poważne konsekwencje

Osoby dysponujące informacjami nt. nadużyć do kontaktu, także te podmioty, które brały udział w możliwej zmowie, zachęca się do kontaktu z UOKiK. W zamian za współpracę mogą oni skorzystać z programu łagodzenia kar.

Udział w porozumieniu ograniczającym konkurencje może skutkować nałożeniem podmiotu kary w wys. 10 proc. rocznego obrotu. Menedżerowie jako osoby fizyczne mogą otrzymać karę pieniężną w wys. do 2 mln zł.