Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Popularna marka smartfonów znika z rynku. Klienci nie pozostaną na lodzie
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 20.02.2024 16:53

Popularna marka smartfonów znika z rynku. Klienci nie pozostaną na lodzie

smartfon
Fot. Rodion Kutsaiev/Unsplash

Na rynku smartfonów relatywnie rzadko dochodzi do dużych przetasowań. Od lat królują iPhone’y i Samsungi, a ostatnie duże zmiany w rankingach popularności nastąpiły za sprawą urządzeń produkowanych w Chinach. Jeden z tamtejszych graczy, który swojego czasu cieszył się popularnością także w Polsce, zdecydował o zakończeniu produkowania smartfonów.

Chiński producent zaprzestaje produkcji smartfonów

Producent smartfonów Meizu, które za sprawą m.in. tanich urządzeń kupowanych na AliExpress trafiły do kieszeni wielu Polaków, opuszcza rynek. Swoje urządzenia produkował bez przerwy od 2009 r., natomiast szczytową popularność w Polce osiągnęły one ok. roku 2015, kiedy rodzimek rynek za sprawą sukcesu Xiaomi zaczęły zalewać tanie i względnie nieźle wykonane urządzenia z Chin.

Trudno powiedzieć, aby smartfony Meizu wyróżniały się czymkolwiek poza niezłą relacją jakości i wydajności podzespołów do ceny. Być może to właśnie ten aspekt braku wyjątkowości na tle pozostałych marek chińskich doprowadził do tego, że wyniki sprzedaży urządzeń Meizu w ostatnich latach drastycznie spadały, a decyzja o porzuceniu rynku nie jest wielkim zaskoczeniem. Dziś niedrogie urządzenia niskiej jakości oferują w zasadzie wszyscy producenci.

Meizu skupi się na oprogramowaniu z SI

Meizu jednak nie może sobie pozwolić na to, aby w komunikacji argumentować swoją decyzję w podobny sposób. Zamiast tego poinformowano, że wszystkie zasoby spółki zostaną skierowane na prace nad sztuczną inteligencją. Prace będą się skupiać m.in. na opracowywaniu oprogramowania wykorzystującego duże modele językowe, czego przykłady możemy zaobserwować już w obecnym portfolio produktów.

Wystarczy wskazać systemy infotainment zintegrowane z LLM, jakie Meizu dostarcza producentów samochodów na chińskim rynku. Mowa o oprogramowaniu Flyme Auto, które jest instalowane w samochodach budowanych na platformie Geely, czyli tej samej, która miała być platformą polskiej Izery. O ile jednak w sukces polskiego samochodu elektrycznego wierzą już chyba tylko jego twórcy, tak Meizu z sukcesami dostarcza oprogramowanie do samochodów Polestar czy Lotus.

Co, jeśli jestem posiadaczem smartfonu Meizu?

Dobre wieści są takie, że Meizu podjęło także decyzję, aby nie zostawiać osób, które zdecydowały się na zakup urządzenia tej marki, na lodzie. Wręcz przeciwnie – oferowane wsparcie z pewnością w niejednym przypadku przekroczy to, co oferują dziś producenci nowych smartfonów. Zdecydowano bowiem, aby wsparcie w postaci aktualizacji oprogramowania, a przede wszystkim łatek bezpieczeństwa, trwało jeszcze przez 51, czyli ponad 4 lata.