Tech.BiznesINFO.pl > FinTech > Pożeracz prądu gorszy od indukcji. Przez to urządzenie rachunki są wyższe
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 27.06.2024 20:23

Pożeracz prądu gorszy od indukcji. Przez to urządzenie rachunki są wyższe

gniazdko, prąd
Fot. materiały własne

Wysokie rachunki za prąd to obecnie zmartwienie wielu Polaków. Nic nie wskazuje na to, by po 1 lipca uległo to zmianie. Warto zatem wiedzieć, jak zmniejszyć należność widoczną na fakturze za energię elektryczną. Okazuje się, że to wcale nie płyta indukcyjne zużywa najwięcej prądu.

Zmiany w rachunkach za prąd od 1 lipca

Rachunki za prąd sukcesywnie rosną. Od 1 lipca nowa stawka za prąd wynosić będzie 0,615 zł brutto. Niemniej to nie wszystko, co wpływa na wysokość faktury za energię elektryczną. Do całkowitej należności należy doliczyć jeszcze koszty transportu, a już za kilka dni wartość ta wzrośnie z 0,35 zł brutto do aż 0,53 zł brutto.

ZOBACZ TAKŻE: Ważny komunikat Ministerstwa Cyfryzacji. Powodem zastrzeżony PESEL i mObywatel

Nie da się zniwelować rachunków za prąd do zera, jednak warto wiedzieć, co pobiera najwięcej energii. Istnieją kalkulatory wyliczające, co jest największym pożeraczem prądu w domu. Okazuje się, że wcale nie jest to płyta indukcyjna.

Kontrole abonamentu RTV odchodzą do lamusa. Mają inny pomysł

To nie indukcja pobiera w domu najwięcej prądu

Największy pożeracz prądu w domu to spore zaskoczenie. Jak podaje Energa, w oparciu o badania IBRIS dla Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej o tytule “Sprzęty w największym stopniu odpowiedzialne za zużycie energii elektrycznej w gospodarstwach domowych”, płyta indukcyjna znajduje się na drugim miejscu.

Ranking Enerad.pl jednoznacznie wskazuje, że urządzeniem, które pobiera najwięcej prądu w domu jest kuchenka elektryczna. W rok z sieci pobiera ona 1 480 kWh, co daje aż 888 zł rocznie tylko w związku z działaniem tego urządzenia. Natomiast indukcja rocznie pochłania 700,80 zł, co jest efektem zużycia energii elektrycznej na poziomie 1 168 kWh/rok.

Oto "pożeracze prądu" w domu

Jakie urządzenie jest trzecie na liście największych pożeraczy prądu w domu? Mowa o bojlerze elektrycznym o pojemności 120 l. Zgodnie z rankingiem Enerad.pl cytowanym przez Energę, bojler pobiera rocznie 1 080 kWh na rok i generuje w związku z tym koszty na rachunku za prąd wynoszące 648 zł.

ZOBACZ TAKŻE: Niektórym należy się 1000 złotych dodatku. Już można składać wnioski

Ile energii elektrycznej pobierają inne popularne urządzenia i jaki niesie to ze sobą koszt. Zaskoczeniem jest to, że niechlubny ranking „pożeraczy prądu” zamyka telewizor i kino domowe. Tak wygląda lista:

  • Czajnik – 292 kWh/rok = 175,20 zł/rok
  • Zmywarka – 262 kWh/rok = 157,20 zł/rok
  • Lodówka – 252 kWh/rok = 151,20 zł/rok
  • Suszarka do ubrań – 235 kWh/rok = 141 zł/rok
  • Oświetlenie – 210,24 kWh/rok = 126,14 zł/rok
  • Komputer stacjonarny – 189 kWh/rok = 113,40 zł/rok
  • Telewizor i kino domowe – 177,67 kWh/rok = 106,60 zł/rok