Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Prawdziwe 5G w końcu w Polsce! Co zrobić, by zacząć korzystać z nowego standardu?
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 20.01.2024 08:49

Prawdziwe 5G w końcu w Polsce! Co zrobić, by zacząć korzystać z nowego standardu?

telefon
Fot. biznesinfo.pl

Po latach opóźnienia i wyczekiwania w końcu możemy być świadkami wdrożenia prawdziwego 5G w Polsce. Pierwsi operatorzy poinformowali już o wykorzystaniu nowych częstotliwości, dzięki czemu można już uczciwie powiedzieć o tym, że sieć (nie tak już) nowej generacji w końcu jest świadczona w Polsce zgodnie z jej specyfikacją. Nawet jeśli jej aktualny zasięg jest relatywnie niewielki.

Orange uruchomia prawdziwe 5G

O uruchomieniu świadczenia komunikacji zgodnie z 5G poinformowało Orange oraz T-Mobile. W przypadku pierwszego operatora wykorzystywane jest pasmo o częstotliwości 3600 MHz. Wszystko zatem odbywa się zgodnie ze znanymi już wcześniej rezultatami aukcji, gdzie 3600 MHz było określane jako pasmo C przydzielone Orange.

Według zapewnień prędkość uzyskiwanego transferu danych sięga ponad 1 Gb/s, choć w praktyce możemy najpewniej liczyć na około 800 Mb/s, co i tak jest krokiem milowym w porównaniu do dotychczasowego tzw. 5G. W tej chwili z prawdziwego 5G w Orange można korzystać m.in. w Bydgoszczy, Gdańsku, Gdyni, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Toruniu, Warszawie i Wrocławiu. Rzadko mowa o całych miastach, raczej o jego poszczególnych rejonach.

Bezprzewodowy internet w Europie: grozi nam przeciążenie i marginalizacja w innowacjach

5G Ultra w Plusie

O przebiciu magicznej bariery 1 Gb/s informuje także T-Mobile. W przypadku tego operatora wykorzystywane jest pasmo 3,7-3,8 GHz. Skorzystać z prawdziwego 5G T-Mobile mogą mieszkańcy  Poznania, Piły, Grudziądza, Torunia, Bydgoszczy, Łodzi, Kielc, Radomia, Częstochowy, Warszawy i innych miejscowości.

Według danych przekazanych przez operatora 5G zgodne ze specyfikacją standardu w ciągu najbliższych tygodni zasięgiem ma być pokryte terytorium, na którym zamieszkuje nawet 26 proc. populacji kraju. Oczywiście zarówno w przypadku Orange, jak i Plusa operatorzy oddają do dyspozycji klientów mapy zasięgu, jednak należy pamiętać, że zazwyczaj nie stanowią one żadnej formy zobowiązania ze strony telekomów.

Dostępność 5G w ofertach

Brakuje jak dotąd informacji o terminach uruchomienia 5G przez operatorów Plus i Play. Warto zauważyć, że bycie w zasięgu prawdziwego 5G w Orange i Plusie nie jest jeszcze jednoznaczne z tym, że nowego standardu sieci będzie mógł korzystać każdy. Oczywiście w pierwszej kolejności należy dysponować smartfonem, który obsługuje 5G.

Ponadto operatorzy ograniczają dostępność 5G tylko dla niektórych rodzajów umów. W przypadku Orange są to: Plan S z 50 GB, Plan M z 150 GB, Plan L z 300 GB, Orange Flex, Plan Firmowy M z 70 GB, Firmowy L z 300 GB i Firmowy XL z nielimitowanym internetem. Jeśli zaś chodzi o Plusa, to z prawdziwego 5G można skorzystać w ramach usługi 5G Ultra, która ma być dostępna dla wszystkich klientów Plus i Plusha w ofertach: Plus Abonament, Plus dla Firm, Plus Mix, Plus na kartę, Plus Internet, Plush ABO oraz Plush na kartę.