Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Wiemy, kto dostarczał w 2023 najszybszy internet mobilny. Wielu może być zaskoczonych
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 04.01.2024 15:08

Wiemy, kto dostarczał w 2023 najszybszy internet mobilny. Wielu może być zaskoczonych

smartfony
Fot. camilo jimenez/Unsplash

Rok 2023 to kolejny, który niestety upłynął nam bez dostępu do prawdziwego 5G, które spełniałoby standardy stanowione przez oficjalną specyfikację. Tym bardziej warto zwrócić uwagę na podsumowanie prędkości starszych generacji sieci, jakie świadczyli polscy operatorzy w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Rok 2023 podsumowany

Obszernego zestawienia jakości świadczonych usług internetowych dokonał serwis speedtest.pl. Jest to o tyle wartościowe źródło informacji dotyczących prędkości internetu mobilnego, że dane pochodzą od samych internautów i reprezentują faktyczne parametry uzyskiwane na co dzień.

Speedtest.pl wykorzystuje bowiem do pomiarów autorską aplikację mobilną. W podsumowaniu 2023 roku wykorzystano aż 3,5 mln pomiarów prędkości transmisji danych w różnych standardach: 3G, LTE i tym, który polscy operatorzy określają mianem 5G. Informacje pochodzą zarówno ze smartfonów androidowych, jak i z iPhone’ów.

Zobacz także: Przydatna usługa Orange na 2 miesiące za darmo. W sam raz na ferie

Przydatna usługa Orange na 2 miesiące za darmo. W sam raz na ferie

Nowy lider prędkości mobilnego internetu

Liderem prędkości internetu mobilnego był w minionym roku Plus. Zaważyć miało na tym uruchomienie wielu stacji bazowych obsługujących tzw. 5G. O ile bowiem na prawdziwe 5G musimy jeszcze czekać, to i tak oferowane dziś prędkości są znacznie wyższe niż w przypadku 4G/LTE. Średnia prędkość pobierania w Plusie wyniosła w rezultacie 49,3 Mb/s. Wysyłanie to już jednak tylko 10,9 Mb/s, a średni ping to 37 ms.

Na drugim miejscu uplasował się T-Mobile, który zaoferował średnią prędkość pobierania na poziomie 46,1 Mb/s, wysyłania na 12,5 Mb/s, a ping wynosił średnio 28 ms. Podium zamyka Play ze średnimi prędkościami kolejno 44 Mb/s i 13,3 Mb/s oraz 30-milisekundowym pingiem. Stawkę zamyka Orange z prędkością pobierania 43,5 Mb/s, wysyłania 11,8 Mb/s i pingiem 28 ms.

Przetasowania w czołówce

Zeszłoroczne rezultaty badań speedtest.pl różnią się od wyników uzyskiwanych w latach poprzednich tylko na pozycji lidera. Swoje 3. miejsce utrzymał Play, podczas gdy Plus kosztem T-Mobile awansował na pierwsze miejsce w rankingu. Mało chwalebne ostatnie miejsce znów przypadło sieci Orange, która ex aequo z T-Mobile może się jednak pochwalić najniższym pingiem.

Źródło: speedtest.pl