Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Prosty sposób na mniejsze rachunku za prąd. Wystarczy aplikacja
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 18.05.2024 19:54

Prosty sposób na mniejsze rachunku za prąd. Wystarczy aplikacja

oświetlony dom
Fot. BiznesINFO

IKEA uruchomiła pilotażowy program testów modułu Energy Insights w swojej aplikacji mobilnej IKEA Home smart. Dzięki niej możliwe będzie zaoszczędzenie energii i obniżenie rachunków za prąd. Aplikacja będzie łączyć się z kompatybilnymi licznikami energii i sugerować sposoby na oszczędności.

Aplikacja IKEA pozwoli obniżyć rachunki

Na razie program testów uruchomiony został wyłącznie na rodzimym rynku IKEI, jednak to dopiero pierwszy etap, po którym dostępność Energy Insights będzie stopniowo rozszerzana. Całość będzie dostępna jako moduł aplikacji IKEA Home smart, zaś aby z niej korzystać, nie będą potrzebne urządzenia automatyki domowej sprzedawane w sklepach IKEA.

Nowa funkcja aplikacji ma pozwolić na bieżące śledzenie zużycia energii. Na tej podstawie będzie dawać sugestie co do oszczędności, jakie można poczynić. Dotyczyć to będzie m.in. profilu eksploatacji tych artykułów gospodarstwa domowego, które na co dzień zużywają najwięcej energii.

Rząd proponuje zmiany dla właścicieli paneli słonecznych. Rewolucja na rynku energii?

Możliwości aplikacji IKEA

Aplikacja będzie także śledzić obciążenie sieci i na tej podstawie sugerować pory, w których korzystanie z poszczególnych AGD będzie najtańsze. Zbiega się to z uruchomieniem w Polsce taryf dynamicznych, czyli takich, w których cena energii będzie zmieniała się co 15 minut w zależności od obciążenia systemu. W takich okolicznościach nowość w aplikacji IKEI byłaby jak znalazł.

Wątpliwości co do możliwości wykorzystania w warunkach polskich budzi możliwość łączenia się z nowoczesnymi licznikami umożliwiającymi odczyt energii. Jeśli jednak będzie to możliwe, wówczas aplikacja będzie jeszcze bardziej przydatna - kalkulacje i generowane na tej podstawie sugestie będą ściśle spersonalizowane i dokonywane na podstawie faktycznego zużycia energii w danym gospodarstwie domowym.

Aplikacje pozwalające zmniejszyć rachunki

W oczekiwaniu na nowość zapowiedzianą przez IKEA warto zapoznać się z aplikacjami, które już teraz można w Polsce wykorzystać do obniżania rachunków za prąd. Dzięki nim można pozyskiwać informacje o dobrych praktykach optymalizacji, dokonywać kalkulacji zużycia prądu czy uzyskiwać dostęp do usług dostawców energii.