Tech.BiznesINFO.pl Nauka i kosmos Przełom w sprawie fabryki Intela w Polsce. Rząd podjął kroki
Fot. Intel

Przełom w sprawie fabryki Intela w Polsce. Rząd podjął kroki

9 lutego 2024
Autor tekstu: Maciej Olanicki

W ostatnich dniach światło dzienne ujrzała informacja, według której opóźni się budowa Zakładu Integracji i Testowania Półprzewodnik, jaką pod Wrocławiem ma wybudować Intel. Rząd nadal nie złożył przed Komisją Europejską wniosku o zgodę na udzielenie wsparcia ze środków publicznych. Do sprawy ustosunkowało się już Ministerstwo Cyfryzacji.

Doniesienia o opóźnieniach w inwestycji

Zakład Integracji i Testowania Półprzewodników ma być jedną z największych tego rodzaju inwestycji w Polsce. Wyceniane na 20 mld złotych przedsięwzięcie ma być dofinansowane ze środków z budżetu państwa w wysokości 6 mld zł.

Aby to jednak było możliwe, zgodę na udzielenie takiego dofinansowania musi wyrazić Komisja Europejska. Tymczasem w ostatnim czasie ujawniono informację, że dokument, który miał trafić do KE jeszcze w grudniu zeszłego roku, nadal nie został jej dostarczony . Powodem miał być zamiar renegocjacji umowy z Intel przez rząd. To stawia pod znakiem zapytania terminy budowy zakładów Intela, może być przyczyną opóźnień. Według wcześniejszego harmonogramu prace budowalne miały się rozpocząć jeszcze w tym kwartale.

Nowe procesory Intela zaprezentowane. Wyjaśniamy, o co chodzi ze zmienionymi oznaczeniami

Rząd deklaruje działanie

ISBTech.pl informuje, że głoś w tej sprawie zajął Dariusz Standerski, sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji. Według jego deklaracji proces przebiega bez zakłóceń i jest konsekwentnie realizowany:

Konsekwentnie realizujemy proces, którego efektem będzie jedna z największych inwestycji zagranicznych w Polsce związana z kluczowymi technologiami. Po złożeniu przez Intel do PAIiH informacji o projekcie, złożyliśmy wniosek prenotyfikacyjny do UOKiK o zamiarze udzielania pomocy publicznej.

Oświadczenie ze strony resortu niewątpliwie ma uspokoić nastroje panujące w ostatnim czasie wokół wielkich inwestycji, na czele z Centralnym Portem Komunikacyjnym. Zapewnienie, że akurat w przypadku zakładów Intela nie ma żadnych wątpliwości co do zasadności kontynuacji przedsięwzięcia ma na celu ucięcie spekulacji w tej kwestii.

Intel zatrudni nawet 6 tys. osób

O skali inwestycji mówią nie tylko kwoty, ale liczby związane z uruchomiona już przez Intela rekrutacją. Tylko w pierwszej fazie działalności zakładu zatrudnionych ma zostać 2 tys. osób. Docelowo dla Niebieskich ma pracować nawet 6 tys. osób. Producent zawarł też umowę o współpracy z Politechniką Wrocławską, dzięki której studenci i absolwenci uczelni będą mogli nabywać doświadczenie i pracować w nowych zakładach Intela.

Źródło: isbtech.pl

Budowa zakładów Intela opóźniona. Rząd chce renegocjować umowę
Intel ukarany przez Komisję Europejską: przez lata agresywnie zwalczał konkurencję z AMD w żenujący sposób
Obserwuj nas w
autor
Maciej Olanicki

Dziennikarz biznesinfo.pl. W przeszłości redaktor prowadzący dobreprogramy.pl, miesięcznika „IT Professional”, współpracownik Wirtualnej Polski. Adres dla sygnalistów: olanicki@protonmail.com.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
Nauka i kosmos Sztuczna inteligencja Cyberbezpieczeństwo Internet i TV FinTech