Tech.BiznesINFO.pl > FinTech > Rewolucja w PKO BP. Chcą pozbyć się fizycznych kart płatniczych
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 19.03.2024 13:53

Rewolucja w PKO BP. Chcą pozbyć się fizycznych kart płatniczych

karta płatnicza
Fot. Pixabay/Michal Jarmoluk

Klienci PKO BP mogą skorzystać z kolejnej nowości upraszczającej korzystanie z kart płatniczych. Dzięki niej będą mogli zacząć korzystać ze środków zaraz po wydaniu karty, bez konieczności oczekiwania, aż dotrze do nich przesyłka z fizyczną kartą.

Cyfrowe karty w PKO BP

Jak informuje bankier.pl, już dziś klienci PKO BP mogą korzystać z cyfrowych ekwiwalentów kart płatniczych bez czekania na otrzymanie i aktywację plastikowej karty siłą rzeczy dostarczanej znacznie później niż jej wydanie. Dotąd było to niemożliwe, dodać kartę do mobilnych systemów płatności można było dopiero po otrzymaniu fizycznej wersji.

Do zmiany dochodzi niemal równocześnie z porzuceniem obsługi kart płatniczych dla płatności zbliżeniowych w aplikacji IKO. Zamiast tego można korzystać zbliżeniowo z systemem BLIK lub po prostu dodać kartę do aplikacji Portfel na Androidzie, lub do systemu Apple Pay.

Ważny komunikat PKO BP. Już od jutra wyłączają ten sposób płatności

Zmienne kody kart płatniczych

Teraz we wspomnianych aplikacjach dane karty można od razu po jej wydaniu i pojawieniu się niezbędnych informacji (data ważności, kody) w bankowości elektronicznej. W samych kodach w przypadku cyfrowych kart płatniczych także zaszła ważna zmiana – kody będą odtąd zmienne.

W określonych przez PKO BP interwałach kody CVV i CVC będą się automatycznie zmieniać, zaś poznać je będzie można za pośrednictwem aplikacji IKO, w serwisie iPKO oraz podczas połączenia z infolinią, oczywiście po wcześniejszym potwierdzeniu tożsamości. 

Fizyczne karty do kosza

Całość wprowadzonych dziś nowości ma w przyszłości pozwolić bankowi na całkowite wyeliminowanie z obiegu fizycznych, plastikowych kart płatniczych. Decydować będzie jednak klient – ci, którzy preferują fizyczne karty, nadal będą mogli je otrzymać, choć PKO BP nie ukrywa, że docelowo chciałoby, aby płatności kartą były w możliwie jak największym stopniu realizowane za pośrednictwem cyfrowych środków płatniczych.

Źródło: bankier.pl