Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Rewolucja w użytkowaniu AGD. Nowa europejska dyrektywa przyjęta
Bartosz Onuczyński
Bartosz Onuczyński 31.05.2024 14:21

Rewolucja w użytkowaniu AGD. Nowa europejska dyrektywa przyjęta

pralka
Fot. StockSnap/Pixabay

Rada Unii Europejskiej przyjęła dyrektywę o prawie do naprawy, która zmieni sposób, w jaki konsumenci korzystają z urządzeń AGD. Nowe przepisy mają na celu ułatwienie napraw sprzętów domowych, co pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze, a także zmniejszyć ilość elektrośmieci.

Nowe obowiązki dla producentów

Zgodnie z nową dyrektywą, producenci będą musieli oferować szybkie i przystępne cenowo usługi naprawy oraz informować klientów o ich prawach do tych usług. Nowe przepisy wymagają, aby urządzenia naprawiane w okresie gwarancji otrzymały dodatkowy rok zabezpieczenia, co ma zachęcić konsumentów do naprawy zamiast wymiany sprzętu. 

Dodatkowo, naprawy mają być dostępne również po upływie gwarancji, a producenci będą zobowiązani do świadczenia tych usług po rozsądnych cenach i w odpowiednim czasie.

Orange rozdaje gratisy. Wyjątkowa oferta na Dzień Dziecka Kupujesz na Temu i Shein? "Wielopoziomowe naruszenie przepisów"

Szeroki zakres nowych przepisów

 Nowe regulacje obejmą szeroki wachlarz urządzeń domowych, takich jak zmywarki, pralki, smartfony i wyświetlacze elektroniczne. Lista ta może być w przyszłości rozszerzana, co zwiększy ochronę konsumentów. Naprawy będą mogły być wykonywane nie tylko w autoryzowanych serwisach producentów, ale także w niezależnych warsztatach. Aby ułatwić proces napraw, Unia Europejska uruchomi platformę, która pomoże konsumentom znaleźć najbliższe punkty naprawcze. 

Nowe przepisy zostaną wdrożone 20 dni od ich publikacji do unijnego dziennika ustaw. Kraje członkowskie będą miały dwa lata na adaptację nowych przepisów do swoich krajowych regulacji prawnych.

ZOBACZ TAKŻE: Ważne zmiany na Allegro od czerwca. Dotkną wszystkich

Korzyści dla środowiska i gospodarki

Prawodawcy Unii Europejskiej podkreślają, że celem nowych przepisów jest nie tylko ograniczenie ilości elektrośmieci w UE, ale również zachęcenie producentów do projektowania sprzętów o większej trwałości i możliwości naprawy. Zgodnie z zasadą gospodarki o obiegu zamkniętym, dążą do tego, aby urządzenia te nadawały się do ponownego wykorzystania i recyklingu. 

Wierzą również, że nowe regulacje mogą sprawić, że branża napraw stanie się bardziej atrakcyjna w ramach gospodarki UE, co przyczyni się do stworzenia nowych miejsc pracy.