Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Unia zmienia ceny połączeń. Nowa stawka już od 15 maja
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 15.05.2024 22:23

Unia zmienia ceny połączeń. Nowa stawka już od 15 maja

telefon
Fot. Unsplash.com/Taylor Grote

Świetna wiadomość dla tych, u których opłaty za połączenia za granicą spędzały sen z powiek. Unia Europejska wzięła pod lupę ceny połączeń telefonicznych i podjęła decyzję w sprawie ich obniżenia w cennikach operatorów. Zmiany weszły w życie 15 maja i dotyczą dodatkowych opłat za korzystanie z telefonów na terenie Unii Europejskiej i w strefie EOG.

Od 15 maja zapłacimy mniej za roaming w UE

15 maja operatorzy wprowadzili zmiany w cennikach tzw. roamingu, który obejmuje usługi na terenie Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Niestety, nie wynikają one z dobrej woli firm telekomunikacyjnych. Wszystko w związku z założeniami Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 6 kwietnia 2022 roku, które dotyczą cen hurtowych za transmisję danych oraz połączeń.

Atak hakerski na polskie markety. Wydano zalecenia dla klientów

Zmiany w opłatach za roaming w UE

Co do zasady połączenia głosowe, SMS-y i MMS-y są traktowane tak samo, jak te wykonane w kraju. Operatorzy mają jednak w zwyczaju naliczać dodatkowe opłaty, wynikające z polityki uczciwego korzystania. Według nowych zasad takie obciążanie odbiorców ma swój maksymalny pułap. Gdzie należy spodziewać się obniżonych stawek za usługi roamingowe? Nowe cenniki obowiązują na terenie Unii Europejskiej, Norwegii, Islandii i Liechtensteinu. Niższe opłaty ogłosili już m.in. operatorzy Orange, Play i T-Mobile.

ZOBACZ TAKŻE: Potężny wyciek danych z Santander. Co z klientami banku w Polsce?

Sprawdź, ile zapłacisz teraz za połączenia na terenie Unii

Nowe cenniki zostały opublikowane przez operatorów już w kwietniu. Od 15 maja w roamingu międzynarodowym w UE i EOG zapłacimy maksymalnie: 0,11 zł dodatkowej opłaty za minutę w związku z wykonanym połączeniem; 0,01 zł za minutę opłaty dodatkowej za połączenie odebrane; 0,01 zł opłaty dodatkowej za SMS-a lub MMS-a; 8,45 zł za 1GB transmisji danych (na podstawie polityki uczciwego korzystania); oraz 8,45 zł za 1 GB transmisji danych po wykorzystaniu dostępnego limitu. Warto zaznaczyć, że zwiększeniu uległy także limity GB, jednak te różnią się w poszczególnych planach abonamentowych.

 

Źródło: telepolis.pl