Tech.BiznesINFO.pl > Sztuczna inteligencja > Robot-dentysta wykonał pierwszy zabieg. 8 razy szybciej niż człowiek [WIDEO]
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 04.08.2024 16:17

Robot-dentysta wykonał pierwszy zabieg. 8 razy szybciej niż człowiek [WIDEO]

Perceptive robot
fot. Perceptive/YouTube, screen

Wszystkie osoby, które boją się wizyt w gabinetach stomatologicznych już niebawem mogą zatęsknić za ludzkimi dentystami. Wiele wskazuje bowiem na to, że pewnymi krokami nadchodzi czas robotów-stomatologów. Jedna z takich maszyn, obdarzona sztuczną inteligencją, wykonała właśnie pierwszy na świecie zabieg na żywym człowieku. Co więcej, zrobiła to osiem razy szybciej niż człowiek. Nagranie robi wrażenie.

Z tego tekstu dowiesz się:

● Jak działa robot-dentysta,

● Jaki zabieg przeprowadził,

● Jakich technologii używa,

● Co może zmienić,

● Zobaczysz jak przebiegła operacja.

Czterogodzinny zabieg w 15 minut

Bostońska firma Perceptive ogłosiła, że skonstruowany przez nią robot wykonał pierwszy na świecie zabieg dentystyczny na żywym człowieku. Przeprowadzono go w Kolumbii na mężczyźnie, który potrzebował obróbki zęba pod nową koronę. Chociaż zazwyczaj cała procedura może trwać nawet cztery godziny, robot poradził sobie w zaledwie… kwadrans. Założyciel firmy Perceptive dr Chris Cirello jest przekonany, że robotyka jest przyszłością stomatologii oraz gwarantem szerokiego dostępu do opieki dentystycznej. 

To przełomowe osiągnięcie medyczne zwiększa precyzję i wydajność procedur stomatologicznych oraz demokratyzuje dostęp do lepszej opieki stomatologicznej, co przekłada się na lepsze doświadczenia pacjentów i wyniki kliniczne. Nie możemy się doczekać udoskonalenia naszego systemu i pionierskich skalowalnych, w pełni zautomatyzowanych rozwiązań opieki stomatologicznej dla pacjentów – powiedział dr Cirello.

Google wprowadzi trzy nowe funkcje. Coraz więcej AI w przeglądarce internetowej Chrome

Miejsce rentgena jest w muzeum

Opracowany w Bostonie robot wykorzystuje najnowsze dostępne technologie. Dzięki sztuczną inteligencji i specjalnym skanerom potrafi stworzyć szczegółowy, trójwymiarowy model jamy ustnej pacjenta. Używając optycznej, koherentnej tomografii (OCT) tworzy też kompletną mapę nerwów, dziąseł oraz zębów. Zastosowane technologie sprawiają, że użycie promieni rentgenowskich staje się całkowicie zbędne. Po wykonaniu modelu i uzyskaniu wszelkich informacji, ludzki dentysta omawia z pacjentem plan leczenia, a następnie robot przechodzi do działania. 

Zdrowe zęby dla każdego?

Twórcy robota zapewniają, że maszyna poradzi sobie równie dobrze ze znacznie trudniejszymi operacjami, przeprowadzanymi nawet w trudnych środowiskach oraz okolicznościach. Dla robota nie powinien stanowić najmniejszego wyzwania nawet wyjątkowo ruchliwy pacjent. 

Twórcy maszyny liczą na to, że robotyzacja stomatologii znacznie skróci czas wykonywania zabiegów, pozwoli obsługiwać większą liczbę pacjentów oraz doprowadzi do znacznego spadku cen usług dentystycznych, sprawiając, że będą mogli z nich korzystać nawet ci, których dotąd nie było na to stać. Podobno wszystkie przeprowadzane na ludziach testy zakończyły się sukcesem, jednak urządzenie wciąż nie zostało dopuszczone do powszechnego użytku przez FDA (Food and Drug Administration).