Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Seniorzy się ucieszą. Nowy tryb w smartfonach wszystko ułatwi
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 10.02.2024 18:53

Seniorzy się ucieszą. Nowy tryb w smartfonach wszystko ułatwi

smartfon
Fot. pvpproductions/Freepik

W kodzie testowej wersji Androida odnaleziono fragmenty, które jasno wskazują na to, że w systemie pojawi się bardzo ważny i przydatny dla części użytkowników nowy tryb. Dzięki niemu oprogramowanie zostanie przystosowane do potrzeb osób, które nie miały wcześniej kontaktu ze smartfonami czy seniorów.

Tryb łatwy zawita na do Androida

Redakcja serwisu Android Authority odnalazła w kodzie wersji beta Androida 15 wzmianki odnoszące się do trybu „easy pre-set”. Ma to oznaczać, że wkrótce w najpopularniejszym systemie operacyjnym na świecie będzie dostępny tryb łatwy, który obniży próg wejścia do korzystania ze smartfonów.

Pojedyncze linijki kodu sugerują, że tryb łatwy w Androidzie cechować będzie zwiększona czytelność interfejsu oraz ułatwienia w nawigowaniu po kolejnych ekranach. Czcionki i ikony będą powiększone w stosunku do standardowej wersji interfejsu, zwiększona zostanie ich waga i kontrast kolorów. Ponadto w trybie łatwym na dół ekranu powrócą przyciski nawigacyjne, które zastąpią obsługę gestami.

Android 14 jest już dostępny – szybszy i bezpieczniejszy niż poprzednicy. Sprawdź, kiedy otrzymasz aktualizację

Kiedy premiera trybu łatwego w Androidzie?

Jak dotąd nie udało się uruchomić trybu, co może oznaczać, że jest on we wczesnym stadium rozwoju. Udało się tylko doprowadzić do tego, że po jego włączeniu tapeta na ekranie smartfonu znika i zostaje zastąpiona przez statyczne czarne tło.

Wiele wskazuje na to, że choć tryb łatwy w Androidzie testowany jest na kompilacjach wersji 14, to nie pojawi się w bieżącej gałęzi tego systemu, której następna aktualizacja ma się pojawić w czerwcu. Spodziewać możemy się go za to w kolejnym dużym wydaniu, czyli w Androidzie 15. Jego premiery będzie miała miejsce jesienią bieżącego roku. 

Google może zrobić to lepiej

Tryb ułatwiający obsługę czy też tryb adresowany dla seniorów nie jest przełomem, gdyż takie możliwości oferują już sami producenci w swoich modyfikacjach Androida. Można jednak w ich przypadku odczuwać pewien niedosyt – to nie sama obsługa urządzenia jest tam często ułatwiana, lecz ograniczane są możliwości smartfonu. Natywny tryb łatwy opracowany przez Google ma szansę to zmienić.

Źródło: androidauthority.com